Βαθμολογική… ανάσα για Βέροια (4-0 την Κέρκυρα)

Βαθιά βαθμολογική… ανάσα στην μάχη που δίνει για την παραμονή της πήρε η Βέροια η οποία , με πολυτιμότερο παίκτη τον Σαρπόνγκ, επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Κέρκυρας.

Ο Ράτκο Ντόστανιτς δεν είχε και λίγα προβλήματα να αντιμετωπίσει, αφού οι Ασίγκμπα, Αντονιάν, Άρσε, Μίλιεβιτς, Παπαδόπουλος, Μελίσσης, ήταν εκτός για διάφορους λόγους. Σημαντικές απουσίες για μια Βέροια που είχε να σκοράρει εδώ και έξι παιχνίδια, μένοντας μακριά από τη νίκη στα τελευταία δέκα.

Αγωνιστικά προβλήματα αντιμετώπιζε και η Κέρκυρα του Μιχάλη Γρηγορίου. Κεϊτά και Ανδρεόπουλος ήταν δύο καλές επιστροφές για τους Φαίακες, όμως οι Κόντο, Ζορμπάς, Γεωργίου, Ζαραδούκας και Σιόντης δεν ήταν σε θέση να βοηθήσουν στην αναμέτρηση της Ημαθίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Βέροια μπήκε ψυχωμένη για την νίκη αφού ήξερε ότι έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία απέναντι σε μία ομάδα η οποία έχοντας πάρει πολύτιμους βαθμούς σε σημαντικά παιχνίδια έχει εξασφαλίσει από καιρό την παραμονή της. Η Βέροια έκανε την επιθυμία της γκολ στο 25′ με τον Μπαλάφα να διαμορφώνει το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι θέλησαν να σιγουρέψουν την νίκη και μπήκαν αποφασισμένοι να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ. Το άγχος των γηπεδούχων για την νίκη ήταν εμφανές αφού και οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε πολλά λάθη και ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα. Ωστόσο , ο Ολλανδός μεσοεπιθετικός της Βέροιας πήρε από το χέρι την ομάδα του και αφού έδωσε την ασίστ στον Στόιτσεφ στο 63′ για το 2-0 και την ασίστ στον Καπετάνο 5 λεπτά αργότερα κλείδωσε το πολυπόθητο τρίποντο. Το τελικό 4-0 διαμορφώθηκε από τον Καλί με την Βέροια να παίρνει βαθιά ανάσα στην ανηφόρα που έχει να ανεβεί για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Νικη… χρυσάφι για ΑΕΛ (1-0 τον Παναιτωλικό)

Ατόφιο… χρυσάφι για την παραμονή της ΑΕΛ στην superleague η σημερινή νίκη της,  επί του Παναιτωλικού.

Η Λάρισα , η οποία δεν έπεισε με την απόδοση της , κατάφερε να προηγηθεί στο 35′ με τον Φάρκα.  Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους η ΑΕΛ διατήρησε το προβάδισμα της και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε αποφασισμένος για την ανατροπή προσπαθώντας συνεχώς να βρει τους χώρους για να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε η ώρα πίεζαν περισσότερο με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κενά στην άμυνα . Η ΑΕΛ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους στην άμυνα του Παναιτωλικού και ”άγγιξε” στο 70′ το 2-0 με τον Ντέλετιτς ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε νέα ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της μα τον Κόντορ να αποτρέπει την ισοφάριση για τους φιλοξενούμενους. Τις χαμένες της ευκαιρίες παραλίγο να πληρώσει η Λάρισα  στο 80′ όμως ο Μάρκος Πάουλο αστόχησε σε κενή εστία με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος και να είναι το τελικό σκορ.

Λάρισα: Ξενοδόχοβ, Ναβάρο (88′ Γκόλιας), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κόντορ (81′ Αναστασόπουλος), Φατιόν, Ντέλετιτς, Τσακοπίνο (66′ Ρέντζας), Ναζλίδης, Βαρέλα, Αβραάμ.

Παναιτωλικός: Κυριακίδης, Μύγας, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Ρότσα (58′ Γιαννιώτης), Μπράβο, Πάουλο, Λόπες (75′ Μουνιός), Ρόσα (68′ Μαρκόφσκι), Παπαδόπουλος.