Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ολυμπιακό, πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση και νικώντας στο… ντέρμπι των ντέρμπι με 1-0.

«Μαγική βραδιά» η χθεσινή στην Λεωφόρο, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει σπουδαία νίκη επί του… ήδη πρωταθλητή Ολυμπιακού.  Οι φίλοι του ”Τριφυλλιού” γέμισαν το γήπεδο και ώθησαν την ομάδα τους ώστε να πάρει σημαντικό τρίποντο στην μάχη για μια θέση στα play off και νίκη γοήτρου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι ”Πράσινοι” μπήκαν ψυχωμένοι για την νίκη θέλοντας να πάρουν εκδίκηση για το παιχνίδι του πρώτου γύρου.  Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και ”αφάνισε” τον Ολυμπιακό από το γήπεδο παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 15′ με εξαιρετικό σουτ του Μάρκους Μπεργκ εξώ από την περιοχή. Το ”Τριφύλλι” συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά τον Ολυμπιακό και να βγάζει με ευκολία φάσεις στην πλάτη των ”Ερυθρόλευκων” αμυντικών , χωρίς όμως να πετυχαίνει δεύτερο τέρμα και κλείνοντας το ημίχρονο στο 1-0.

Στην επανάληψη ο προπονητής των Πειραιωτών πραγματοποίησε κάποιες διορθωτικές αλλαγές ρίχνοντας στην μάχη τον Κώστα Φορτούνη και τον Καρντόσο, αφού συνέχισε να βλέπει την ομάδα του να παραπαίει. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να διπλασιάσει τα τέρματα του και έχασε μεγάλες ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Ωστόσο ο Καπίνο βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά και κράτησε τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι μέχρι το τελευταίο λεπτό.  Ο Ολυμπιακός πάντως ήταν χωρίς φαντασία και πάθος έγινε… έρμαιο στους παίκτες του ”Τριφυλλιού” και έχασε ευκολότερα από όσο δείχνει το τελικό 1-0.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μολέδο, Κουλιμπαλί, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (77′ Λουντ), Εμποκού (86′ Μπουμάλ), Κλωναρίδης (77′ Λέτο), Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Βασίλης Βούζας): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Σισοκό, Ρομαό, Μάρτινς (56′ Ανδρούτσος), Τσόρι (63′ Φορτούνης), Ελιουνούσι (81′ Καρντόσο), Σεμπά, Ανσαριφάρντ.