Στα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής , πλην των τεσσάρων μεγάλων , είχαμε πολλές ισοπαλίες , τρεις  για την ακρίβεια, καθώς  και την  νίκη του Πλατανιά εναντίον της Κέρκυρας.

ΗΡΑΚΛΗΣ – Α.Ε.Λ.  1-1

Με τον Βασίλη Ρέντζα πρωταγωνιστή της συνάντησης, αφού σημείωσε και τα δύο τέρματα(και αυτογκόλ), Ηρακλής και Λάρισα μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο «Καυτανζόγλειο», στο παιχνίδι που άνοιξε την … αυλαία της 18ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στο ξεκίνημα και κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ στο 10ο λεπτό με τον ακραίο αμυντικό τους, όταν ύστερα από διαδοχικά κόρνερ και αφού πέρασε τον Σαραμαντά, νίκησε τον Χουάντερσον.

Στο 43΄ ήταν ο ίδιος παίκτης που σκόραρε εκ νέου, αλλά σε λάθος εστία. Ο Γροντής θέλησε να βρει τον Μοντέιρο, ο Ρέντζας προσπάθησε να αποκρούσει σε κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδος του. Το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε  και οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  1-1

Κανείς δεν «χ» άρηκε  στην Τρίπολη αφού το τελικό αποτέλεσμα και εκεί ήταν η ισοπαλία.

Bαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν το Σάββατο στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας Τρίπολης και ο Πανιώνιος, καθώς η μεταξύ τους μονομαχία, που έγινε στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League δεν ανέδειξε νίκητή (1-1).

Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 44′ με εύστοχο πέναλτι του Μάσα, αλλά οι «κυανέρυθροι» έφτασαν στην ισοφάριση, στις αρχές του β’ ημίχρονο με τον νεοεισελθόντα Ταπόκο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ 1-1

Ο Ατρόμητος προηγήθηκε στο 60’ με τον Λε Ταλέκ αλλά στις καθυστερήσεις ο Κόντε έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στον ΠΑΣ Γιάννινα διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Ζωντανός στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου παρέμεινε ο ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στον Κόντε που «πάγωσε» το γήπεδο του Περιστερίου με το τέρμα που σημείωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Περιστερίου κρατούσε στα χέρια της μια σημαντική νίκη ωστόσο δεν κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμα, με αποτέλεσμα ο άσος των Ηπειρωτών να προκαλέσει πολλά…  εμφράγματα!

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-1 Α.Ο.Κ.

Ο Πλατανιάς βρέθηκε να χάνει στα Περιβόλια απέναντι στην ψυχωμένη Κέρκυρα, όμως με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη με 2-1, φτάνοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στην έβδομη θέση,  μετά από 18 αγωνιστικές και … βλέπει  πλέι οφ.