Ο ΠΑΟΚ πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα του Πλατανιά και περιμένει πλέον τις εξελίξεις στο…δικαστικό πεδίο μήπως καταφέρει και πάρει τον εφετινό τίτλο από τον Ολυμπιακό.

Το ματς κρίθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο μέσα στο οποίο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει 2 τέρματα. Στο 4′ ο ΠΑΟΚ βρήκε το 1-0 με το ωραίο γκολ του Ουάρντα από το γύρισμα του Κίτσιου , ενώ μετά από 4′ λεπτά διπλασίασε τα τέρματα του με τον Κάμπος.

Από εκεί και πέρα ο Πλατανιάς πήρε το παιχνίδι από την αρχή σαν να μην συμβαίνει τίποτα και άρχισε να χάνει τις ευκαιρίες οι οποίες όμως δεν έγιναν γκολ. Αντιθέτως το τρίτο τέρμα του παιχνιδιού πέτυχε ο ΠΑΟΚ με σκόρερ τον Σάκχοφ στο 63′. Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος… έστω και αν ο Πλατανιάς σκόραρε για το 1-3 στο 77′.

Ο Γιώργος Σαββίδης , γιος του Ιβάν Σαββίδη δεν έχασε την ευκαιρία και λίγο μετά το τέλος του αγώνα ανέβασε φωτογραφία με τον Αλ Πατσίνο από την ταινία “Ο σημαδεμένος” και έγραψε: “Αυτό είναι σωστό, αυτό είναι σωστό, Πρωτάθλημα και Κϋπελλο στον Πυργο τον Λευκό”.

Για όσους αναρωτιούνται ο ΠΑΟΚ έχει ακόμα ελπίδες για να κλέψει το φετινό πρωτάθλημα από τον Ολυμπιακό αφού εκκρεμεί η δικαστική απόφαση για τα γεγονότα στον ημιτελικό κυπέλλου μεταξύ Ολυμπιακού και ΑΕΚ.
Πλατανιάς: Κοκκαλάς, Καρυπίδης, Μπανανά, Κάργας, Στάθης (77’ Αποστολόπουλος), Μουνάφο, Μαραγκός (21’ λ.τ. Μενδρινός), Γιορέντε (81’ Παπανικολάου), Ντεβέσα, Γιακουμάκης, Σίγκνεβιτς.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Κίτσιου, Τσίμιροτ, Σάχοβ (71’ Κάτσε), Μπίσεσβαρ (57’ Μαλεζάς), Ουάρντα, Κάμπος, Αθανασιάδης (66’ Πρίγιοβιτς