Με ένα πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Μάρκους Μπεργκ, ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Πανιωνίου (1-0) στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας. Δοκάρι ο Βιγιαφάνιες στο πρώτο ημίχρονο, εξαιρετικός ο Μασούντ για τον ιστορικό. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις,  με τις δύο ομάδες να απειλούν ελάχιστα. Ωστόσο ήταν και το ημίχρονο που είχε και το δοκάρι από πλευράς Παναθηναϊκού. Ο Βιγιαφάνες με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης ο Μάρκους Μπεργκ προσπάθησε να σουτάρει με την άμυνα του Πανιωνίου όμως να έχει σωστή αντίδραση.

Στο δεύτερο μέρος επικράτησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα και είχαμε τη φάση που έκρινε το παιχνίδι. Ο Λέτο ανατράπηκε εντός της μεγάλης περιοχής και ο διαιτητής Γκράνα έδωσε τη παράβαση. Το πέναλτι ανέλαβε να το εκτελέσει ο  Μπεργκ στο 74ο λεπτό, νικώντας τον πορτιέρο του Πανιωνίου, κάνοντας το 1-0, αποτέλεσμα που  έμεινε έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Παναθηναϊκός: Βλαχοδήμος, Κουτρουμπής, Μπεργκ, Κλωναρίδης (75′ Βλαχοδήμος), Λουντ (46′ Ρέις), Βιγιαφάνιες, Κουρμπέλης, Χουλτ, Μολέδο, Εμποκού (65′ Λέτο), Κουλιμπαλί

Πανιώνιος: Γιαννιώτης, Τασουλής, Οικονόμου, Κόρμπος, Μασούρας (87′ Σαββίδης), Σιώπης, Μπεν, Βλάχος, Ρισβάνης, Γεσίλ (65′ Λάμπρου), Μασούντ