Με γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 57’ η ΑΕΚ επικράτησε 1-0 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, σε παιχνίδι για την 25η αγωνιστική της Super League. Να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Θάνος ακύρωσε λανθασμένα από ένα γκολ των δύο ομάδων.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι με τις σημαντικότερες ευκαιρίες για κάποιο τέρμα να έχει η ΑΕΚ , η οποία είχε δοκάρι στο 10′ με τον Αραούχο.

Στο δεύτερο 45λεπτο η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 57′ με την πρώτη της αξιόλογη φάση. Ο Ντίντακ γύρισε τη μπάλα προς την μικρή περιοχή κι εκεί ο «ξεχασμένος» Μάνταλος με το 7ο εφετινό του γκολ άνοιξε το σκορ στο 57΄(1-0). Να σημειωθεί ότι νωρίτερα η ΑΕΚ σκόραρε, όμως ο Μάνταλος υποδείχθηκε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ.

Στο 77΄, όμως, έγινε η φάση που σημάδεψε το παιχνίδι. Από το σουτ του Τόνσο η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι στην επαναφορά ο Λε Ταλέκ έπιασε την κεφαλιά και ο Λημνιός σε άδεια εστία ισοφάρισε. Με υπόδειξη του βοηθού το γκολ δε μέτρησε, ωστόσο, η φάση ήταν καθαρή και δεν υπήρχε κανένα οφσάιντ.

Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΚ έφτασε στην πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από πέντε μήνες και το ματς με τη Λάρισα.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Μανιάτης, Φυτανίδης, Ζησόπουλος, Μπάγκα (72′ Τόνσο), Κατράνης, Ούμπιδες, Πλατέλλας (72′ Λημνιός), Κιβρακίδης, Λε Ταλέκ, Ντιγκινί (81′ Ντάουντα).

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Κολοβέτσιος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Γιόχανσον, Αραούχο (90′ Γαλανόπουλος), Μάνταλος (87′ Πέκχαρτ), Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Βάργκας (54′ Χριστοδουλόπουλος).