Μετά τον Ολυμπιακό στην Λεωφόρο, ο Σουηδός επιθετικός πέτυχε δυο γκολ στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ και έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την καθεμία να κρατάει από ένα ολόκληρο 45λεπτο. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος και πήρε πολύ νωρίς τα ηνία του παιχνιδιού, με τον Κλωναρίδη μάλιστα στο 23′ να το μετουσιώνει σε τέρμα την υπεροχή αυτή. Μάλιστα, οι «πράσινοι» διπλασίασαν τα τέρματα τους τρία λεπτά αργότερα με τον Μάρκους Μπέργκ, ο οποίος πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0-2, που έμελλε να είναι και σκορ ημιχρόνου, αν και το «Τριφύλλι» έχασε κι’ άλλες ευκαιρίες για να πετύχει τουλάχιστον ακόμα ένα τέρμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση έδειχνε να εξισορροπείται, με την ΑΕΚ να μπαίνει αποφασισμένη στον αγωνιστικό χώρο για να κάνει την ανατροπή. Μάλιστα , στην αρχή μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χριστοδουλόπουλου στο 62′, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Πέκχαρτ στο 77′. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ πάλεψε το παιχνίδι και πίστεψε ότι θα ‘παιρνε πόντο ή πόντους από το παιχνίδι, αλλά ο Μάρκους Μπέργκ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με γκολ στις καθυστερήσεις έγραψε το τελικό 2-3 αφήνοντας “άγαλμα” παίκτες και οπαδούς στο ΟΑΚΑ.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Σιμόες (63′ Μπακασέτας), Γιόχανσον, Αϊντάρεβιτς (46′ Πέκχαρτ), Μάνταλος, Πατίτο (46′ Χριστοδουλόπουλος), Αραούχο.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Μολέδο, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (85′ Μπουμάλ), Κλωναρίδης (68′ Λέτο), Εμποκού (68’ Λουντ), Μπεργκ.