Ο Παναιτωλικός έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, που έπαιζε από το 32΄ με παίκτη λιγότερο (ανόητη ενέργεια και κόκκινη στον Αθανασιάδη), αλλά με το γκολ του Μυστακίδη ο «Δικέφαλος του Βορρά»  έφυγε με τη νίκη από το Αγρίνιο!

Αγωνιστικά,  ο ”Δικέφαλος του Βορρά” είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και κατάφερε να στείλει την μπάλα στο πλεχτό στο 62ο λεπτό της αναμέτρησης,  με τον Μυστακίδη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν και το πιο παραγωγικό, παρότι καμία ομάδα δεν βρήκε τον… δρόμο για τα δίχτυα. Αν και για την ακρίβεια τις ευκαιρίες τις έχανε ο Σάκχοφ. Ο Ουκρανός μέσος δεν μπόρεσε έξω από την περιοχή και με τον Κυριακίδη εκτός εστίας να πλασάρει σωστά στο 6′, δεν μπόρεσε στο 14′ μετά την φοβερή απόκρουση του Κυριακίδη στο σουτ του Μπίσεσβαρ να σκοράρει, στέλνοντας από τα δύο μέτρα την μπάλα στο δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ δεν μπόρεσε ούτε στο 41′ να σκοράρει μόνος του με κεφαλιά. Στο διάστημα του… ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών από τον Σάκχοφ, ο Μπίσεσβαρ στο 16′ έκανε τραγικό τελείωμα από κοντά, ενώ στο 32′ είχαμε την φάση του ματς. Ο Αθανασιάδης έριξε αγκωνιά στον Χαντάκια και αντίκρισε σωστά την κόκκινη κάρτα, με τον ΠΑΟΚ να μένει για το υπόλοιπο του ματς με παίκτη λιγότερο.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν εξαιρετικά και στην επανάληψη,  καταφέρνοντας να το δείξει και στον πίνακα του γηπέδου με γκολ. Ο ΠΑΟΚ είχε τις χαμένες ευκαιρίες και τον λογικό εκνευρισμό που είχαν φέρει στην ομάδα του Ίβιτς, όμως τα πάντα άλλαξαν στο 62′. Η… χρυσή αλλαγή του Σέρβου τεχνικού , ο Μυστακίδης, εκμεταλλεύτηκε την ωραία σέντρα του Λέοβατς και με κεφαλιά έκανε το 0-1, τελειώνοντας και το ματς. Ένα γκολ που κράτησαν με χαρακτηριστική άνεση οι φιλοξενούμενοι κατακτώντας και του πολύτιμους τρεις βαθμούς.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Κούσας, Χαντάκιας, Ροντρίγκες (64’ Ρότσα), Μύγας (40’ Κουτρουμάνος), Ρότσα, Μάκος, Πάουλο, Κλέσιο, Μουνιός (77′ Ντιέγκο Λόπες), Μαρκόφσκι.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Βαρέλα, Κρέσπο, Μάτος, Λέοβατς, Σάκχοφ, Τσίμιροτ, Πέλκας (75′ Κάνιας), Μπίσεσβαρ (63’ Μαλεζάς), Κάμπος (40’ Μυστακίδης), Κλάους.