Δύο (σωστές) αποβολές , αλλά ένα παιχνίδι χωρίς φάσεις και γκολ έγινε στα Πηγάδια.

Δεν πέρασε ούτε μια φορά η μπάλα την γραμμή του τέρματος στο παιχνίδι ανάμεσα στην Ξάνθη και την ΑΕΚ , που διεξήχθη στα Πηγάδια , στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της superleague. Οι ισοπαλίες με 0-0 είναι το αγαπημένο αποτέλεσμα για την Ξάνθη εντός έδρας,  απέναντι στην ΑΕΚ , ωστόσο ισοπαλία είχαμε και στις αποβολές αφού οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν αμφότερες το παιχνίδι με 10 παίκτες. Αγωνιστικά η ΑΕΚ έμεινε νωρίς με παίκτη λιγότερο αφού στο 5′ ο Γκάλο ανέτρεψε τον Λουσέρο έξω από την περιοχή , ο οποίος έβγαινε τετ-α-τετ με τον Μπάρκα και σωστά αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Η αποβολή άλλαξε τελείως τα πλάνα του Μανόλο Χιμένεθ ο οποίος πέρασε λίγα λεπτά αργότερα τον Μπακάκη αντί του Πατίτο. Η «ένωση» κράταγε με ευκολία  τους ακρίτες μακριά από την περιοχή της. Μάλιστα, είναι χαρακτηριστικό ότι η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για τους γηπεδούχους έγινε στο 38’, οταν από μία υποδειγματική επίθεση των γηπεδούχων ο Βράνιες έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Μπάρκας έδιωξε. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με αποβολή , αυτή την φορά για την Ξάνθη. Ο Τριάδης είδε δύο φορές μέσα σε 4′ κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες. Οι ισορροπίες αποκαταστάθηκαν , αλλά στο διάστημα που απέμενε το παιχνίδι συνέχισε να είναι ποιοτικά κακό. Η μόνη αξιόλογη ευκαιρία για την ΑΕΚ ήρθε στο 86′. Ο Αϊντάρεβιτς εκτέλεσε το φάουλ ο ο Λαμπρόπουλος μόνος του έπιασε την κεφαλιά από την μικρή περιοχή, αλλά ο Ζίβκοβιτς έσωσε την Ξάνθη. Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες πήραν το βαθμό της ισοπαλίας.

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης Τριάδης/ Σιμόες, Βράνιες, Μάνταλος, Πέκχαρτ.

Κόκκινες: 58’ Τριάδης (δεύτερη κίτρινη) / 6’ Γκάλο.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης (78’ Ράνος), Γουάλας, Λάζιτς, Λισγάρας, Καμαρά (55’ Σολτάνι).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Ντίντακ, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Σιμόες, Αϊντάρεβιτς, Χριστοδουλόπουλος (74’ Μπακασέτας), Πατίτο (11’ Μπακάκης), Μάνταλος (84’ Γαλανόπουλος),Πέκχαρτ.