Ο Αστέρας Τεμένης ηττήθηκε χθες στο κλειστό του Αιγίου από τα Ψηλαλώνια με 37-44. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Αιγίου συνεχίζει να αποκτά εμπειρίες στην πρώτη της εμφάνιση στα γήπεδα μετά από αρκετά χρόνια. Η Τέμενη για άλλο ένα παιχνίδι προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο και πιο συγκεκριμένα  με σκορ 10-7, αλλά  στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, με αποτέλεσμα  να προηγηθούν με 18-19. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει χαρακτήρα ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν… χέρι-χέρι στο σκορ. Χαρακτηριστική είναι η μικρή διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, η οποία έκλεισε σε απόσταση ενός… καλαθιού υπέρ των φιλοξενούμενων με 31-33. Ωστόσο, το αποτέλεσμα κρίθηκε στην τελευταία περίοδο με τα Ψηλαλώνια εν τέλει, που ήταν πιο ψύχραιμα στο τέλος, να παίρνουν την νίκη με το τελικό 37-44.