Η Ακράτα γνώρισε εντός έδρας ήττα από την Ένωση Ιλίου με σκορ 65-70. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν μεγάλη ευκαιρία, σήμερα, διότι με νίκη θα μένανε μόνοι δεύτεροι στην βαθμολογία.  Όσον αφορά το παιχνίδι, η Ακρατα είχε… βραχεία κεφαλή μέχρι και την ανάπαυλα, σε αντίθεση με το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έχασε το προβάδισμα. Χαρακτηριστικό είναι ότι το τρίτο 10λεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 49-53. Το ματς ήταν ντέρμπι και στο τελευταίο 10λεπτο , με την Ένωση Ιλίου όμως να είναι πιο ψύχραιμη στο τέλος και να πανηγυρίζει εν τέλει τη νίκη. Πρώτο σκόρερ για την μάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας αναδείχθηκε ο Σαρίκας με 17 πότους και ένα τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 34-33, 49-53, 65-70.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζίζηλας): Σαρίκας 17 (1), Λάππας 13 (1), Λάφης 12, Ολύμπιος, Κατωπόδης, Πολύδερας, Γ. Μανταλβάνος 2, Μπιτσάκος 2, Κ. Μανταλβάνος 9, Μαλλής 6 (2), Σακελλαρίου, Βεσκούκης 4.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καράμπελας): Βαϊδάκης 7 (1), Ι. Μπέλλας 4 (1), Αρχιμανδρίτης, Φούντας 10 (2), Θ. Πανουτσόπουλος, Τσολάκης 7, Σκαλωμένος 16 (1), Οδ. Μπέλλας 9, Κ. Πανουσόπουλος, Στρατομήτρος, Βαλσαμούλης 17, Γεωργιάδης.