Σπουδαία νίκη στην μάχη της παραμονής από τον Ήφαιστο ο οποίος νίκησε δια πυρός και σιδήρου τον Προμηθέα 2014 , ενώ περισσότερη αξία δίνει στην νίκη η προσπάθεια των παικτών αφού υπήρχαν παίκτες οι οποίοι έπαιξαν παρόλο που ταλαιπωρούταν από ιώσεις. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η περίπτωση του Γιάννη Μανωλόπουλου ο οποίος αγωνίστηκε με πυρετό. Στο αγωνιστικό μέρος το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τον Ήφαιστο να βρίσκεται κοντά στο σκορ και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-15. Στο ίδιο μοτίβο και το δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο ημίχρονο με διαφορά μόλις ενός πόντου , 31-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μάχη σώμα με σώμα συνεχίστηκε με τον Προμηθέα ωστόσο να μην χάνει το προβάδισμα του και να κλείνει και το τρίτο δεκάλεπτο υπέρ του με σκορ 41-45.  Τέλος , ο Ήφαιστος πήρε το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου πέρασε μπροστά στο σκορ και με την εμπειρία διατήρησε το μικρό αλλά αρκετό όπως φάνηκε προβάδισμα παίρνοντας την νίκη με 61-58. Να αναφέρουμε ότι ο Ήφαιστος χρειάζεται να πετύχει μία νίκη στις 2 αγωνιστικές που απομένουν και ταυτόχρονα η Απολλωνιάδα να ηττηθεί σε ένα από τα εναπομείναντα για να πανηγυρίσει την παραμονή Α1 τοπική κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 10-15, 31-32, 41-45, 61-58.