Την μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη θέση του στα play off έχασε Ήφαιστος/Αχιλλέας τη Δευτέρα το βράδυ, καθώς το καταστροφικό τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αρκετό να τον οδηγήσει στην ήττα από τον Αίολο Αγυιάς μέσα στο Αίγιο με 53-64.

Η αιγιώτικη ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, χρειάστηκαν να περάσουν 6,5 λεπτά στο 4ο δεκάλεπτο για να ευστοχήσει σε σουτ, σε ένα σημείο που το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί.

Δεκάλεπτα: 19-15, 36-30, 45-45, 53-64.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Γιούπης): Βεργανελάκης 10(2), Δούβος 4, Τσεκλένης 9(1), Οικονομόπουλος 12(1), Ντούρος 6, Παπαδόπουλος 8, Δημόπουλος 4(1), Μιχαλόπουλος, Μπιτσάκος, Κωνσταντόπουλος, Γιούπης.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Παπαδημητρίου): Αγγελακόπουλος 14 (3), Χουλιαράς 2, Γιαννικόπουλος 13(1), Ροκανάς 3(1), Αρχιμανδρίτης 11(2), Γαλιάνος, Θεοδωρόπουλος 7(1), Σίνης 4, Χαμηλός 3(1), Αγγελόπουλος 5, Δόνος 2, Ζυγάς.

*Στη Πάτρα ο Κεραυνός γνώρισε την ήττα από τη Γαλήνη με σκορ 85-65.

Δεκάλεπτα: 23-08, 42-26, 64-46, 85-65

Α.Ο. ΓΑΛΗΝΗ (Γιαννόπουλος): Δημητρόπουλος 7(1), Μπαρδάκης 4, Μάγκος 8(2), Κανταρτζόπουλος 11(3), Φρούντας 4, Τσιγαράς, Αδαμόπουλος 31(3), Λιάσσας 2, Καράβας 5(1), Μπίρμπας 13(1).

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Μακρής) :Μανωλόπουλος 12(2), Χ. Τριανταφύλλου 2, Ντούλες 29(5), Σωτηρόπουλος 1, Βλάχος, Κατσαβόπουλος 4, Παπαγεωργίου 17(1), Σμοίλης.