Ακόμα μία ήττα γνώρισε ο Ήφαιστος/Αχιλλέας Αιγιαλείας, την 5η διαδοχική του στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑ-Η, αυτή την φορά από την ομάδα της Κεφαλονιάς εντός έδρας με σκορ  59-78. Η ομάδα της Αιγιάλειας δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης στο φετινό πρωτάθλημα, κάτι που θα πρέπει να αλλάξει άμεσα, αν δεν θέλει να έχει προβλήματα όσον αφορά την παραμονή της στη κατηγορία.

Στα αγωνιστικά, η ομάδα της Αιγιάλειας άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στην Κεφαλονιά. Το πρώτο 10λεπτο τελείωσε ισόπαλο 17-17, ενώ και στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους νησιώτες ωστόσο να είναι αυτοί που πήγαν προηγούμενοι στο σκορ, έστω και με βραχεία κεφαλή ενός πόντου, 40-41, στα αποδυτήρια . Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Αιγιώτικης ομάδας και τελείωσαν το τρίτο 10λεπτο προηγούμενοι στο +13(47-60). Ο Ήφαιστος/Αχιλλέας προσπάθησε να αντιδράσει στο τελευταίο 10λεπτο αλλά δεν τα κατάφερε, αφού η ομάδα της Κεφαλονιάς συνέχισε να είναι καλύτερη, με αποτέλεσμα μάλιστα να αυξήσει την διαφορά της. Το τελικό  59-78 έδωσε μια μεγάλη νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας στους φιλοξενούμενους εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Δεκάλεπτα: 17 – 17, 40 – 41, 47 – 60, 59 – 78

ΉφαιστοςΑχιλλέας (Δούσκας): Μανωλόπουλος 8 (1),Ράπτης 9,Ιατρόπουλος 2, Δούβος 19 (3),Βαγενάς 2,Γιαννίκας 14 (3),Παπαναστασίου 1,Σμοίλης 4.

Α.Σ. Κεφαλλονιάς: (Φίλιππος Ροδόπουλος): Χρηστάτος 2,Βλασόπουλος 2, Λιάκος 6 (2),Πέτρου 2,Θεοδωράτος,Μπαχός 15 (3), Γεμενετζής,Τραυλός,Ακτύπης 26, Καραπέτσας 7 (1),Βαλλιανάτος 18,Μητρόπουλος.

Από τα υπόλοιπα ματς, ξεχώρισε η εκτός έδρας νίκη της Παναχαϊκής επί του Προμηθέα 2014 με σκορ  78-81 και η άνετη επικράτηση της ΕΑΠ επί της Ολυμπιάδας με 14 πόντους διαφορά(74-60).