Η Φιλαθλητική Λέσχη Αιγίου πήρε την νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Αιγίου (51-45) , ωστόσο το παιχνίδι ήταν μηδενικού βαθμολογικού ενδιαφέροντος αφού ο τυπικά γηπεδούχος Ολυμπιακός έχει υποβιβαστεί στην Γ’ κατηγορία και η Φιλαθλητική έχει εξασφαλίσει ήδη την παραμονή της. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Φιλαθλητική πήρε κεφάλι από νωρίς στο σκορ με μία μίνι διαφορά 5-6 πόντων και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 9-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 16-15 κατάφερε να μειώσει ελάχιστα την διαφορά στους 4 πόντους με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 25-29. Στο δεύτερο ημίχρονο το μομέντουμ του αγώνα δεν άλλαξε και η φιλαθλητική με σπουδαία τρίποντα του Πλατυκώστα βρέθηκε μπροστά και στο τρίτο δεκάλεπτο με 36-42. Τέλος , το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα έληξε ισόπαλο 9-9 με την Φιλαθλητική να παίρνει την νίκη με 45-51. Το τοπικό ντέρμπι κύλησε ήρεμα αφού και οι δύο ομάδες δεν είχαν κανένα απολύτως βαθμολογικό ενδιαφέρον και οι περίπου 50 φίλαθλοι που παρευρέθηκαν στο κλειστό της πόλης απόλαυσαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 9-14,25-29(Ημιχ.),36-42,45-51(Τελ.)