Μεγάλη ευκαιρία για να πάρει την πρώτη του φετινή εκτός έδρας νίκη έχασε ο Κεραυνός Αιγίου, ο οποίος γνώρισε την ήττα από την πρωτοπόρο Δάφνη Δαφνίου με σκορ 87-83.

Οι “κυανοκίτρινοι” ήταν ανταγωνιστικοί απέναντι στην Αθηναϊκή ομάδα και για λεπτομέρειες δε μπόρεσαν να… αποδράσουν από την Αθήνα με το “ροζ” φύλλο αγώνα. Χαρακτηριστικό του ματς είναι ότι στο ημίχρονο ο Κεραυνός υπολειπόταν των γηπεδούχων μόλις τρεις πόντους(41-38), ενώ ένα λεπτό πριν τελειώσει το παιχνίδι, ο Κεραυνός πέρασε μπροστά στο σκορ με 82-83.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στα τελευταία δευτερόλεπτα και με ένα τρίποντο και ένα δίποντο, 11΄΄ πριν το τέλος, πήραν διαφορά τεσσάρων πόντων(87-83), την οποία και κράτησαν μέχρι τέλος.

Δεκάλεπτα: 30-23, 41-38, 69-60, 87-83

Διαιτητές: Ρίζος, Νάστος

Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Μαυροειδής, Πατάτας, Ρώης 3 (1), Θεοδοσίου 2, Κωνσταντώνης 11 (2), Παλλαντζάς 2, Γκίνης 24 (4), Αθανασάκης 5, Μιχόπουλος 15 (2), Κορρές 8, Φιλιππόπουλος 11, Τσελεμπής 5 (1).

Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης – Aρβανίτης): Κουκουλομάτης, Στογιάνοβιτς 9 (1), Δούρος, Κόλλιας, Χριστοδουλόπουλος 2, Φωτίου 21 (4), Ζυγάς, Σούλης, Σκλάβος 25 (3), Αγγελόπουλος 11 (1), Καραγιάννης 8, Σκόνδρας 7.

Αντίθετα, η Ακράτα, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι, πέτυχε μεγάλη νίκη επί του Έσπερου ΑΟΠΑ με 62-59.