Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το παιχνίδι του Έσπερου Πατρών με την Ακράτα, που βρήκε νικητή τον πρώτο. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν ανταγωνιστικοί, σε όλη τη διάρκεια του ματς. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήγαν προηγούμενοι στο σκορ με 39-43. Ωστόσο, η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε στο τρίτο 10λεπτο και κατάφερε να το τελειώσειστο +5. Η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας, προσπάθησε στο τελευταίο 10λεπτο να φύγει με τη νίκη αλλά τελικά το παιχνίδι … οδηγήθηκε στην παράταση(67-67).

Και στο έξτρα 5λεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους Πατρινούς όμως, στο τέλος να είναι πιο ψύχραιμοι και να πανηγυρίζουν το ροζ φύλλο αγώνα.

10λεπτα: 22-24,39-43, 59-54, 67-67.

Έσπερος Α.Ο.Π.Α. (Γκοργκόλης): Οικονομόπουλος 14, Φραντζής 11, Πετρόπουλος 12, Λαμπρόπουλος 6, Θανόπουλος 15, Πελεκούδας 1, Λυμπέρης 17, Αγγελόπουλος 2, Αποστόλης,Ροκανάς.

Ακράτα(Ζίζηλας): Σαρικάς 13, Λάππας 17, Μαλνταβάνος Γ. 2, Μπιτσάκος 3,Μάλλης 3, Σακελλαρίου 2, Βεσκούκης 19, Πρέκας, Λάφης 10, Μαλνταβάνος Κ. 6, Ολύμπιος, Κατοπώδης