Η Ακράτα, αν και προσπάθησε πολύ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΚΑΟΚ, δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 69-65. Οι «κιτρινόμαυροι» πάντως έδειξαν για άλλο ένα ματς ότι διαθέτουν μία πολύ καλή και αξιόμαχη ομάδα.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 26-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» έσφιξαν την άμυνα τους και ταυτόχρονα ανέβασαν τα ποσοστά τους στην επίθεση, με αποτέλεσμα να μειώσουν στο σκορ(36-29).

Η επανάληψη ξεκίνησε στον ίδιο περίπου ρυθμό, με την Ακράτα να προσπαθεί για να μειώσει κι’ άλλο το σκορ, αλλά ουσιαστικά να μην τα καταφέρνει αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν το παιχνίδι τους σε καλό ρυθμό, τελειώνοντας μάλιστα προηγούμενοι και το τρίτο δεκάλεπτο με 54-44. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ακράτα έπαιξε τα… ρέστα της βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του ΚΑΟΚ, χωρίς όμως να καταφέρει να πανηγυρίσει μία μεγάλη νίκη.

Χαρακτηριστικό είναι ότι το τελευταίο 10λεπτο τελείωσε με επιμέρους σκορ 15-21 υπέρ των «κιτρινόμαυρων», το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό ώστε γίνει η ολική ανατροπή, με τους γηπεδούχους εν τέλει να παίρνουν τη νίκη με 69-65.

Δεκάλεπτα: 26-15, 36-29, 54-44, 69-65

ΚΑΟΚ (Νικητόπουλος): Κατσαμάκης 7 (2), Σακελλαράκης, Πράττης 2, Τσακιρίδης, Κεφαλάς 14 (1), Παβλίσεβιτς 6 (2), Δανιήλ, Σταυρόπουλος 10 (1), Μακρής 30 (3).

Ακράτα (Ζωντός): Λάππας 12(3), Λάφης 19, Βεσκούκης 14, Μανταλβάνος Κ. 4, Κατωπόδης 3, Μαλλής 6(1), Μανταλβάνος Γ. 4, Ολύμπιος 3(1), Οικονομόπουλος.