Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε η Ακράτα, η οποία επικράτησε στη Καλαμάτα της τοπικής ομάδας στη παράταση με 74-76. Οι «κιτρινόμαυροι», που συνεχίζουν την ανοδική τους πορεία, δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με 20-15. Ωστόσο, η ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας αντέδρασε και κατάφερε να πάρει τα ηνία στο σκορ,διατηρώντας το μάλιστα  μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (33-38). Στην επανάληψη, το ματς κινήθηκε σε ρυθμούς ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, αλλά την Ακράτα εν τέλει να είναι αυτή που κράτησε με το τέλος του τρίτου 10λεπτου το προβάδισμα(48-52). Το ίδιο σκηνικό επικράτησε και στο τέταρτο 10λεπτο, με αποτέλεσμα να μην αναδειχθεί νικητής μέσα από τη κανονική διάρκεια του ματς, αφού οι δύο ομάδες τελείωσαν  το ματς ισόπαλες με 65-65. Στο extra 5λεπτο, η Καλαμάτα με την βοήθεια του κόσμου της πήρε ένα ισχνό προβάδισμα, αλλά η Ακράτα δεν είχε πει τη τελευταία της κουβέντα. Με αντεπίθεση και ψυχραιμία κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, να περάσει μπροστά στο σκορ και να το διατηρήσει μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας έτσι μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-15, 33-38, 48-52, 65-65 (κ.α.), 74-76 (παρ.)

Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Μπάκας 27, Κίσσας, Τσικούρης 11(1), Μαγιντόμπε 8 (2), Σπηλιώτης, Γιαννουκάκης 14 (1), Σκοπέτος, Γεωργανάς 3, Αντωνόπουλος, Τριανταφυλόπουλος 2, Δελής 9 (1), Κουτίβας.

Ακράτα (Ζωντός): Λάππας 15(3), Ολύμπιος 4, Κατωπόδης 4, Λάφης 11, Μανταλβάνος  Γ. 9, Οικονομόπουλος, Μαλλής 8 (2), Μαντάλβανος Κ. 6, Βεσκούκης 19(1), Μανωλόπουλος.