Στα… χέρια της Ακράτας,  με περιπετειώδη τρόπο , κατέληξε το ροζ φύλλο αγώνα του ντέρμπι της Αιγιάλειας.  Οι φίλαθλοι των δύο ομάδων οι οποίοι παρευρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου απόλαυσαν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι.  Οι Αιγιώτες ξεκίνησαν εκπληκτικά το παιχνίδι και πετυχαίνοντας 24 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο άφησαν τους φιλοξενούμενους να τους κυνηγάνε στο σκορ. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν… γκάζι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά και με επιμέρους σκορ 14-20 έκλεισαν το ημίχρονο στο -4(38-34).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ακράτα συνέχισε αυτό που άρχισε από την δεύτερη περίοδο και πήρε κεφάλι στο σκορ με  50-52. Το παιχνίδι από εκεί και έπειτα είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τις δύο ομάδες εν τέλει να λύνουν τις διαφορές τους στον έξτρα χρόνο, αφού το ματς έληξε ισόπαλο με 69-69. Στην παράταση λοιπόν, η ομάδα της Ακράτας ήταν πιο ψύχραιμη και με εκπληκτικό σουτ δύο πόντων 3” πριν το τέλος πήρε το Αχαϊκό ντέρμπι με 75-77. Οι παίκτες των ”Κιτρινόμαυρων” γιόρτασαν την νίκη μαζί με τους φιλάθλους τους που παρευρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου και μετά οι παίκτες και των δύο ομάδων γιόρτασαν την παραμονή τους με σαμπάνιες, τις οποίες έφερε ο πρόεδρος του Κεραυνού Χάρης Μπόγδανος.

Τα δεκάλεπτα: 24-14,38-34,50-52,69-69(κ.α), 75-77(παρ.).

Κεραυνός Αιγίου (Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 20 (3), Δούρος 6 (2), Γκουρβέλος, Κουκουλομάτης, Κάντας, Ζυγάς, Σκλάβος 19 (2), Αγγελόπουλος 16 (2τρ., 10ασ.), Σκόνδρας 10, Τσιφλίδης, Καραγιάννης 4, Σταθακόπουλος.

Ακράτα (Ζωντός): Λάππας 9 (1), Ολύμπιος, Κατωπόδης 8, Γ. Μανταλβάνος 3, Οικονομόπουλος 5 (1), Μαλλής 17 (4), Κ. Μανταλβάνος 10, Βεσκούκης 25 (1), Ζέρβας, Γιοβάς.