Τα παιχνίδια για την 12 αγωνιστική του 1ο ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής ολοκληρώνονται με τον Ίκαρο Καλλιθέας να πάιρνει μία σπουδαία εντός έδρας νίκη απέναντι στον Έσπερο ΑΟΠΑ με 75-72 σε ένα σκληρό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τους γηπεδούχους να κερδίζουν και να παίρνουν μεγάλη βαθμολογικά ανάσα.

Η πρωτοπόρος Δάφνη πέρασε εύκολα με 88-60 από την έδρα του Γλάυκου και συνεχίζει μόνη της στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ και ο δεύτερος Ίκαρος Νέας Σμύρνης νίκησε δύσκολα σε ένα κακό ματς τον Κεραυνό Αιγίου με 54-45.

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε και η Ερμιονίδα στην έδρα της απέναντι στον Άρη Πετρούπολης με 73-66 σε ένα πολύ σημαντικό ματς για τις χαμηλές θέσεις του ομίλου. Μεγάλη ανάσα πήρε η τελευταία Πεύκη η οποία κέρδισε την Αχαγιά με 73-56 στην έδρα της και ανέβηκε από τον «πάτο» της βαθμολογίας. Επίσης σημαντικό δίπλο κατέκτησε ο ΚΑΟΚ στην έδρα της Ακράτας με 63-59 σε ένα σκληρό ντέρμπι και παραμένει στα ψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα:

Ίκαρος Καλλιθέας-Έσπερος ΑΟΠΑ 75-72
Πεύκη-Αχαγιά 82 73-56
Ακράτα-ΚΑΟΚ 59-63
Γλαύκος-Δάφνη Δαφνίου 60-88
Ερμιόνη-Άρης Πετρούπολης 73-66
Ίκαρος Ν. Σμύρνης-Κεραυνός Αιγίου 54-45
Ένωση Ιλίου-Πορφύρας 86-76 (11/1)

Τα φύλλα αγώνα:

Ακράτα-ΚΑΟ Κορίνθου 59-63
Δεκάλεπτα:15-15, 32-27, 45-42,59-63
Διαιτητές: Πόντας-Χρηστίδης Ηλ. (Μάρκου)
Ακράτα (Ζίζηλας): Λαφης , Ολύμπιος 10 (1), Κατωπόδης 3, Μανταλβάνος Κ. 1, Μανταλβάνος Γ. 7, Μάλλης 2, Βεσκούκης 8, Λάπας 21 (1), Πολυδέρας 7(1)
ΚΑΟ Κορίνθου(Βουρνάς): Κωνσταντίνου 11(2), Σακελλαράκης 2, Πράτης 8(1), Κεφαλάς 6, Παβλίσεβιτς 9, Σταυρόπουλος 4, Μακρής 16(1), Κατσαμάκης 7(1), Δανιήλ

Ίκαρος Καλ. – Έσπερος ΑΟΠΑ 75-72
Δεκάλεπτα: 22-23, 41-42, 58-52, 75-72
Διαιτητές: Κοτσιμπός, Ντάνος
Ίκαρος Καλλιθέας (Χαριτάτος): Καράμπελας 12, Αλεξανδρόπουλος 2, , Σάλεχ 13 (1), Ψάρας 3 (1), Καλεμτζάκης 13(1), Τσατάς 9 (1), Μπελίτσης 6 (2), Αρναουτάκης 3(1), Τζέμης 13, Σταθόπουλος 1.
Έσπερος ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Φραντζής 13 (2), Λαμπρόπουλος, Ροκανάς 9, Θανόπουλος 2, Παπαγεωργίου 2, Λυμπέρης 14 (4), Αγγελόπουλος 10, Οικονομόπουλος 15, Παπανικολόπουλος 7.

Γλαύκος – Δάφνη Δαφνίου 60-88
Δεκάλεπτα: 18-21, 32-35, 49-62, 60-88
Διαιτητές: Νάστος, Ρίζος
Γλαύκος (Πολυδωρόπουλος): Λιβιεράτος 2, Σερέτης, Γιαλελής, Λαμπρόπουλος 12,Αδαμόπουλος 2, Πολυδωρόπουλος 11 (2), Παπαβασιλόπουλος 9,Καλλής 9 (1), Λιούρδης 2,Αναγνωστόπουλος 13 (1), Σταυράκης, Παλαδινός.
Δάφνη Δαφνίου (Δεσποτάκης): Πατάτας, Παπαδόπουλος 3, Ρώης 5 (1), Θεοδοσίου, Κωνσταντώνης 17 (1), Παλλάντζας 5, Γκίνης 24 (2), Αθανασάκης 6, Μιχόπουλος 6 (1), Κορρές 1, Φιλιππόπουλος 13 (1), Τσελεμπής 8.

Ερμιονίδα-Άρης Πετρούπολης 73-66
Δεκάλεπτα:15-18, 21-18, 36-36, 52-53,73-66
Διαιτητές: Σταθόπουλος – Λεκατσας
Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης Α. – Σκορδής Ι.): Ευστρατίου Πετ. 17(3),Αγγελής 10,Θωμάς 6,Αμπάλοφ ,Γκολέμης 2,Βανδώρος 8(1),Δεβελέκος ,Κορίζης 3,Ευστρατίου 6,Τζουμάκας,Διαμαντόπουλος 21,Πουλής.
Α.Ο.ΑΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Παπαδόπουλος Κ.): Κεφαλας 13(3),Βενιτουράκης 6(1) ,Δρικόγιας ,Σταύρος 11(3),Κωνσταντίνου 2,Μπαζιώτης 10(1),Μπουτρής 12,Κωνσταντακόπουλος ,Κυρίτσης ,Τασούλας 2,Μακρόπουλος 8,Βεντούρης 2.

Ίκαρος Ν. Σμύρνης –Κεραυνός Αιγίου 54-45
Δεκάλεπτα: 21-12, 32-19, 45-32, 54-45
Διαιτητές: Φάκαρος, Καρανικόλα
Ίκαρος Ν. Σμύρνης (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 8 (2), Βελιζιώτης 4, Γραμματικός 27 (4), Βούζας 3 (1), Δορκοφίκης, Μιχαλόπουλος 6, Δαρμογιάννης 3, Παπαδάκης 3 (1), Πασπαλάς.
Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 5 (1), Δούρος, Χριστοδουλόπουλος, Κάντας, Φωτίου 8 (1), Σούλης, Σκλάβος 16 (2), Αγγελόπουλος 8 (2), Καραγιάννης 6, Σκόνδρας 2.

Η βαθμολογία:

1. Δάφνη Δαφνίου 25 (12-1)
2. Ίκαρος Ν. Σμύρνης 22 (10-2)
3. Έσπερος ΑΟΠΑ 21 (9-3)
4. ΚΑΟΚ 21 (9-3)
5. Ένωση Ιλίου 20 (8-5)
6. Γλαύκος 19 (7-5)
7. Ακράτα 18 (6-6)
8. Αχαγιά ’82 18 (6-6)
9. Πορφύρας 18 (5-8)
10. Κεραυνός Αιγίου 18 (6-6)
11. Καλαμάτα 16 (4-8)
12. Ίκαρος Καλλιθέας 16 (4-8)
13. Πεύκη 15 (2-11)
14. Ερμιόνη 15 (3-9)
15. Άρης Πετρούπολης 14 (2-10)

Ρεπό: Καλαμάτα

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ