H Δάφνη Δαφνίου συνεχίζει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, καθώς επικράτησε στο “Παναγιώτης Σαλπέας” του Πορφύρα με 9082, για τη 18η αγωνιστική του 1ου Νότιου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Ακόμα, ο Ίκαρος Νέας Σμύρνης κέρδισε δύσκολα μέσα στο Ίλιον της Ένωσης με 5955.

Η Αχαγιά ’82 επικράτησε εντός έδρας της Καλαμάτας με 7559, ενώ και ο ΈσπεροςΑΟΠΑ κέρδισε στο γήπεδο του το τοπικό ντέρμπι με τον Γλαύκο με σκορ 7857. Ακόμα, ο ΚΑΟ Κορίνθου έφυγε με το διπλό από το Αίγιο, καθώς επικράτησε του Κεραυνού με 7468.

Τέλος, η Πεύκη επικράτησε πολύ εύκολα εντός έδρας της Ερμιόνης με 7866, ενώ η Ακράτα κέρδισε εκτός έδρας τον Ίκαρο Καλλιθέας με 7967.

Τα αποτελέσματα:
Κεραυνός Αιγίου – ΚΑΟΚ 68-74
Πορφύρας – Δάφνη Δαφνίου 82-90
Αχαγιά ’82 – Καλαμάτα 75-59
Έσπερος ΑΟΠΑ – Γλαύκος 78-57
Ίκαρος Καλλιθέας – Ακράτα 67-79
Πεύκη – Ερμιόνη 78-66
Ένωση Ιλίου – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 55-59
Ρεπό: Άρης Πετρούπολης.

Έσπερος ΑΟΠΑ – Γλαύκος 78-57
Διαιτητές
: Σπυρόπουλος – Φραγκούλη.
Τα δεκάλεπτα
: 29-20, 45-31, 61-43, 78-57.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ (Γκοργκόλης): Διαμαντόπουλος, Φραντζής 7, Λαμπρόπουλος 15 (1), Ροκανάς, Θανόπουλος 10 (2), Παπαγεωργίου, Παπανικολόπουλος 12 (1), Πελεκούδας 2, Σερέτης 2, Λυμπέρης 6 (1), Αγγελόπουλος 9 (1), Οικονομόπουλος 15 (1).
ΓΛΑΥΚΟΣ (Πολυδωρόπουλος): Βαγγέλης, Σερέτης 6, Βεργανελάκης 3, Λαμπρόπουλος 7, Αδαμόπουλος 6, Πολυδωρόπουλος 8 (1), Παπαβασιλόπουλος 8 (1), Σταυράκης 2, Κάλλης 11 (1), Παλαδινός, Λιούρδης, Αναγνωστόπουλος 6.

Ίκαρος Καλλιθέας – Ακράτα 67-79
Διαιτητές
: Μπανασάκης – Καρανικόλα.
Τα δεκάλεπτα: 16-21, 33-31, 49-51, 67-79.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Χαριτάτος): Καράμπελας 3 (1), Μπούργανος 7 (1), Ψαράς, Οικονομάκης 2, Μπελίτσης 17 (1), Αλεξανδρόπουλος 1, Καλεμτζάκης 16, Τσάτας 15, Σάλεχ 2, Αρναουτάκης, Σταθόπουλος 4.
ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Γιοβας, Λάππας 5, Ζέρβας, Ολύμπιος 4, Κατωπόδης 1, Πολυδέρας, Μανταλβάνος Γ. 14, Μανωλόπουλος, Οικονομόπουλος, Μάλλης 21 (6), Μανταλβάνος Κ. 5, Βεσκούκης 25, Λαφής 4.

Πορφύρας – Δάφνη Δαφνίου 82-90
Διαιτητές
: Παπαθανασίου – Κοτσώνης.
Τα δεκάλεπτα
: 17-22, 38-45, 57-72, 82-90.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πιτσικάλης): Σίμος 8 (1), Πάλτογλου 19 (2), Στεφανής 8 (2), Παπαφωτίου 2, Βούλγαρης 22 (2), Πρέκας, Ιορδάνου, Καλαμαράς 9 (3), Μπαρμπαρής 2, Οικονόμου 10 (2), Κωνσταντίνου, Ντόκος 2.
ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ (Δεσποτάκης): Μαυροειδής, Πατάτας, Ρώης, Θεοδοσίου 13 (4), Κωνσταντώνης 5 (1), Παλλαντζάς 4, Γκίνης 13 (2), Αθανασάκης 4, Μιχόπουλος 16 (2), Κορρές 6, Φιλιππόπουλος 21, Τσελεμπής 8.

Κεραυνός Αιγίου – ΚΑΟΚ 68-74
Διαιτητές
: Μαγκούνης – Τσάτσης.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 27-42, 46-61, 68-74.
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 12, Δούρος, Χριστοδουλόπουλος 2, Φωτίου 16 (1), Ζυγάς, Σούλης 6 (2), Σκλάβος 22 (3), Σκόνδρας 8, Καραγιάννης 2.
ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Νικητόπουλος): Κωνσταντίνου 7 (1), Σακελλαράκης 5, Κατσαμάκης 16 (2), Πράτης, Κεφαλάς 12 (2), Παβλίσεβιτς 8, Δανιήλ 12 (2), Σταυρόπουλος 3 (1), Μακρής 11 (1).

Αχαγιά 82 – Καλαμάτα 75-59
Διαιτητές
: Κουτσοδήμος – Ζιώγας.
Tα δεκάλεπτα: 22-26, 45-36, 64-44, 75-59.
ΑΧΑΓΙΑ ’82 (Λιόνας): Μοσχοβάκης 20, Στάνκοβιτς, Σταμόπουλος 4, Γατσούλης 3 (1), Νικολάου 3 (1), Χαμηλός 7 (1), Τσινόπουλος 8 (2), Λυκούδης, Λαμπρόπουλος 2 Δαβάνης 20, Σέρμπος 2, Νικολόπουλος 6.
ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας 6 (2), Μπάκας 17, Τσικούρης 8, Μαγιντοπέ 2, Σπηλιώτης 1, Δελής 20 (2), Σκοπέτος, Παθιάκης 2, Τριανταφυλλόπουλος, Γεωργαντάς, Κουτίβας 3 (1).

Πεύκη – Ερμιόνη 78-66
Διαιτητές
: Ρίζος – Κανελλόπουλος.
Τα δεκάλεπτα
: 26-10, 49-28, 60-47, 78-66.
Πεύκη (Κοντομηνάς): Πατωνίδης 2, Τσαμπής 19 (1), Κυριαζόπουλος 3, Χασάπης 4, Κεχρής 2, Μελάς 13 (1), Σημαιόπουλος 12 (1), Πολύζος 2, Κουκάκης 6, Ίβκοβιτς, Τάγαρης 15.
ΕΡΜΙΟΝΗ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Πετ. 2, Αγγελής 14 (3), Θωμάς 4, Γκολέμης 17 (2), Βανδώρος 2, Δεβελέκος, Ευστρατίου 6, Τζουμάκας, Διαμαντόπουλος 19 (1), Πουλής 2.

Ένωση Ιλίου – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 55-59
Διαιτητές
: Ζακεστίδης – Φασόλης
Τα δεκάλεπτα: 15-14, 34-38, 44-45, 55-59
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Κτιστάκης): Βαϊδάκης 2, Μπέλλας Ι. 8 (2), Αρχιμανδρίτης, Φουντάς 4, Πανουσόπουλος Θ. 2, Τσολάκης 20 (3), Σκαλωμένος 2, Μπέλλας Ο. 3, Στρατομήτρος, Βαλσαμούλης 10, Γεωργιάδης 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Παπαδάτος): Βλάχος, Μελισσουργός 2,Καννάς 3 (1) , Γραμματικός 23 (5), Βούζας 7 (1), Λάβαρης 3 (1), Δορκοφίκης 10, Μιχαλόπουλος 6, Δαρμογιάννης, Παπαδάκης 5, Πασπαλάς.

H βαθμολογία (σε 18 αγώνες): Δάφνη Δαφνίου 32, Ίκαρος Νέας Σμύρνης 31, Έσπερος ΑΟΠΑ 29, Γλαύκος 27, ΚΑΟΚ 27, Ακράτα 27, Ένωση Ιλίου 26, Αχαγιά ’82 25, Κεραυνός Αιγίου 24, Ερμιόνη 22, Πορφύρας 22, Καλαμάτα 22, Πεύκη 22, Άρης Πετρούπολης 21, Ίκαρος Καλλιθέας 20.

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 26/02):

ΚΑΟΚ – Πορφύρας, Δάφνη Δαφνίου – Αχαγιά ’82, Καλαμάτα – Έσπερος ΑΟΠΑ, Γλαύκος – Ίκαρος Καλλιθέας, Ακράτα – Πεύκη, Ερμιόνη – Ένωση Ιλίου, Άρης Πετρούπολης – Κεραυνός Αιγίου.
Ρεπό: Ίκαρος Νέας Σμύρνης.

Πηγή:ebasket.gr

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ