Ο Κεραυνός Αιγίου έδειξε και σήμερα ότι είναι μαθημένος να παίζει παιχνίδια που έχουν χαρακτήρα τελικού. Η ομάδα του Αιγίου ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στη Πεύκη και μάλιστα όχι μόνο την κατέκτησε, αλλά κάλυψε και την διαφορά του πρώτου ματς, με αποτέλεσμα να έχει κάνει πολύ σημαντικό βήμα για τη παραμονή  στη κατηγορία.

Στα αγωνιστικά, από την αρχή του ματς ο Κεραυνός είχε το προβάδισμα και η Πεύκη ακολουθούσε. Το πρώτο 10λεπτο μάλιστα τελείωσε με τους «κυανοκίτρινους» μπροστά στο σκορ με 17-14, ενώ και το ημίχρονο βρήκε την Αιγιώτικη ομάδα να προηγείται με 35-30. Το τρίτο 10λεπτο μάλιστα τελείωσε με τους Αιγιώτες να έχουν αυξήσει την διαφορά τους στο +12(53-41). Ωστόσο και ενώ ο Κεραυνός είχε προηγηθεί μέχρι και με 15 πόντους (70-55), στο 36ο λεπτό του ματς, οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-9 μείωσαν σε 70-64 δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Παρ’ όλη την αντίδραση πάντως των φιλοξενούμενων, ο Κεραυνός με… Ολύμπια ψυχραιμία και με καλύτερο του παίκτη τον Σκλάβο, κατάφερε να κρατήσει τη υπέρ του διαφορά, να αντιδράσει και να πάρει τελιά τη μεγάλη νίκη αλλά και τη διαφορά με 77-68.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 35-30, 53-41, 77-68

Κεραυνός Αιγίου(Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς, Χριστοδουλόπουλος 8 (2), Δούρος, Φωτίου 25 (4), Ζυγάς, Σκλάβος 17 (1), Αγγελόπουλος 15 (3), Σκόνδρας 7 (1), Καραγιάννης 5, Σούλης, Κάντας, Κουκουλομάτης.

Πεύκη (Κοντομηνάς): Τσαμπής 15 (1), Κυριαζόπουλος 3 (1), Κεχρής 2, Μελάς 23 (3), Σημαιόπουλος 3 (1), Πατωνίδης 7 (1), Χασάπης, Τάγαρης 15.