Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Κεραυνός Αιγίου, ο οποίος επικράτησε του Πορφύρα με 83-75.  Η νίκη για τους Αιγιώτες αποτελούσε… μονόδρομο , αφού μέτραγαν δύο συνεχόμενες  ήττες στο πρωτάθλημα, ενώ τη προηγούμενη εβδομάδα είχαν κάνει και το προκαθορισμένο τους ρεπό.  Οι «κυανοκίτρινοι» πάντως έδειξαν ότι είχαν… καταλάβει το πόσο σημαντική ήταν η κατάκτηση του «ροζ» φύλλου αγώνα σήμερα, με αποτέλεσμα από το πρώτο κιόλας 10λεπτο να το δείξει στο παρκέ. Χαρακτηριστικό ήταν μάλιστα, ότι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με την Αιγιώτικη ομάδα να τελειώνει στο +17 (26-9) υπέρ της. Στο δεύτερο 10λεπτο, ο Πορφύρας προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε εν μέρει, τελειώνοντας το ημίχρονο στο -11(44-33).

Ωστόσο, τόσο στο τρίτο 10λεπτο, όσο και στο τέταρτο, η ανωτερότητα του Κεραυνού δεν άφησε περιθώρια στους φιλοξενούμενους. Οι Αιγιώτες διατήρησαν και στο τρίτο 10λεπτο μια διαφορά της τάξεως των 12 πόντων, ενώ με την ίδια καλή απόδοση αλλά και τη κατάλληλη ψυχραιμία κατάφεραν να πάρουν τη σημαντική νίκη, που τους δίνει μεγάλη βαθμολογική… ανάσα, με 83-75.

Δεκάλεπτα: 26-9, 44-33, 61-49, 83-75

Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης): Στογιάνοβιτς 3 (1), Δούρος, Κουκουλομάτης, Χριστοδουλόπουλος 2, Κάντας, Φωτίου 29 (4), Ζυγάς, Σκλάβος 19 (1), Αγγελόπουλος 18 (2), Σκόνδρας 5, Καραγιάννης 7.
Πορφύρας (Πιτσικάλης): Σίμος 5 (1), Πάλτογλου 11 (2), Στεφανής 15,  Παπαφωτίου 2, Βούλγαρης 9 (1), Ιορδάνου 1, Καλαμαράς, Μπαρμπαρής 16, Οικονόμου 14 (3), Ντόκος 2.