Ο Κεραυνός Αιγίου πανηγύρισε το πρώτο του «διπλό» ση πιο κατάλληλη στιγμή. Οι «κυανοκίτρινοι», που έψαχναν μία νίκη στα εναπομείναντα παιχνίδια,  επικράτησαν της Ερμιόνης με 69-78, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά και την παραμονή τους στη κατηγορία που ήταν και το ζητούμενο από την αρχή της σεζόν.

Οι Αιγιώτες ήταν καλύτεροι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, κάτι που εξαργύρωσαν από την αρχή, τελειώνοντας το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 24-26. Στο δεύτερο 10λεπτο, η ανωτερότητα του Κεραυνού δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους, αν και αυτοί με τη σειρά τους δεν άφηναν την διαφορά να αυξηθεί πολύ υπέρ της Αιγιώτικης ομάδας, με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-44.

Το τρίτο 10λεπτο ωστόσο, ήταν και αυτό που έγειρε τη… πλάστιγγα υπέρ των «κυανοκίτρινων», αφού κατάφεραν με το πέρας αυτής να πάρουν διαφορά εννέα πόντων(54-63). Ο Κεραυνός Αιγίου συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με την ίδια σοβαρότητα και στο τελευταίο 10λεπτο , με αποτέλεσμα να μην αντιμετωπίσει προβλήματα από την Ερμιόνη. Αποτέλεσμα αυτού, ήταν η δικαιότατη νίκη της Αιγιώτικης ομάδας, πρώτη εκτός έδρας για φέτος, η οποία όπως προείπαμε της ανανέωσε το… ραντεβού της και για του χρόνου στην Γ΄Εθνική.

Δεκάλεπτα: 24-26, 39-44, 54-63,69-78.

Ερμιόνη: (Καλαϊτζάκης – Σκορδής) Π. Ευστρατίου 11, Αγγελής 13(1), Βανδώρος, Γκολέμης 11(3), Δεβελέκος 6, Διαμαντόπουλος 10, Παν. Ευστρατίου 11, Κορίζης 7, Πουλής, Αμάλοβ, Δημαράκης.

Κεραυνός Αιγίου(Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 20(6), Δούρος 15(5), Αγγελόπουλος 12(2), Σκόνδρας 14(1), Σκλάβος 7, Κάντας 8(2), Καραγιάννης 2, Ζυγάς, Σούλης, Κουκουλομάτης, Τσιφλίδης, Γκουρβέλος.