Ο Κεραυνός Αιγίου ήθελε πρωτίστως τη νίκη απέναντι στην Καλαμάτα και δευτερευόντως αν γινόταν να καλύψει την διαφορά το εφτά πόντων που είχε χάσει στην πρωτεύουσα της Μεσσηνίας. Τελικά, οι «κυανοκίτρινοι» και κατέκτησαν το πολυπόθητο «ροζ» φύλλο αγώνα και νίκησαν ακριβώς με εφτά πόντους(67-60) δείχνοντας ότι τελικά στον αθλητισμό παίζει  μεγάλο ρόλο η «βαριά» φανέλα της εκάστοτε ομάδας, κάτι που ο Κεραυνός – κακά τα ψέματα-διαθέτει.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με έμφαση στην άμυνα και από τους δύο προπονητές. Χαρακτηριστικό του πρώτου 10λεπτου  ήταν το σκορ, που βρήκε τους Αιγιώτες να προηγούνται με 16-14. Στο δεύτερο 10λεπτο, ο Κεραυνός συνέχισε με … όπλο του την άμυνα και με την βοήθεια του φίλαθλου κόσμου του, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενος στο σκορ με 31-24.

Στην επανάληψη, οι Αιγιώτες δεν έχασαν την πρωτοπορία στο σκορ, ωστόσο η Καλαμάτα που προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, ανέβασε την απόδοση της στην επίθεση. Παρ’ όλα αυτά, ο Κεραυνός Αιγίου τελείωσε και το τρίτο 10λεπτο μπροστά στο σκορ, με 48-43.

Στο τέταρτο και τελευταίο 10λεπτο, η Αιγιώτικη ομάδα συνέχισε να παίζει καλό μπάσκετ και με την βοήθεια του κόσμου της όποτε χρειάστηκε, έφτασε στη πολύ σημαντική νίκη με 67-60, φέρνοντας στα ίσα και την διαφορά του πρώτου αγώνα, όταν η Καλαμάτα είχε επικρατήσει με εφτά πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-14, 31-24, 48-43, 67-60.

Κεραυνός Αιγίου (Κοτσώνης): Κουκουλομάτης, Στογιάνοβιτς 2, Δούρος 3 (1), Χριστοδουλόπουλος, Φωτίου 13 (2), Σούλης, Σκλάβος 26 (1), Αγγελόπουλος 13 (1), Καραγιάννης 9, Σκόνδρας 1.
Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Κίσσας 8 (2), Σκοπέτος, Μαγιντόμπε 11 (1), Γεωργανάς 12, Μπάκας 6, Τσικούρης 4, Δελής 19, Κουτίβας.

Από τα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει η εκτός έδρας ήττα της Ακράτας από την Αχαγιά’ 82 με 81-63. Να σημειώσουμε ότι οι “κιτρινόμαυροι” ήταν σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού πίσω στο σκορ.