Ένα ημίχρονο δυσκόλεψε ο Ίκαρος Καλλιθεας τον Κεραυνό Αιγίου. Οι  φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο 10λεπτο και τους  βρήκε να προηγούνται με σκορ 17-23. Με το ξεκίνημα του δευτέρου 10λεπτου οι παίκτες του Νίκου Καραγιάννη αφυπνίστηκαν από το μέτριο για αυτούς ξεκίνημα ισορρόπησαν το παιχνιδι  και με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς, βρήκε τις 2 ομάδες να κλείνουν το πρώτο 20λεπτο  ισόπαλες με σκορ 40-40.

Στο δεύτερο 20λεπτο η Αιγιώτικη ομαδα με όπλο την  πολύ καλή άμυνα και τους Φωτίου και Αγγελόπουλο να φορτώνουν με πόντους το καλάθι της Αθηναϊκής ομάδας κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κλείνοντας το τρίτο 10λεπτο 58-51.

Το τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ηταν ουσιαστικά παράσταση για να ένα ρόλο καθώς ο Κεραυνός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φθάνοντας μάλιστα τη διαφορά και στους 19 πόντους (73-54) πετυχαίνοντας έτσι μια εύκολη νίκη με σκορ 78-65…Μια πολύ σημαντική νίκη που θα τον βοηθήσει για τη δύσκολη συνέχεια.

Κεραυνός Αιγίου- Ίκαρος Καλλιθέας 78-65