Με το… δεξί μπήκε στις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η Ακράτα, η οποία επικράτησε στο τοπικό ντέρμπι της Αχαγιάς’ 82 με σκορ 59-57. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό, με τους «κιτρινόμαυρους» να μην… ξεχνάνε τον περσινό αγχωτικό τρόπο που κατακτούσαν τα ροζ φύλλο αγώνα και στην τελευταία τους επίθεση να σκοράρουν με τρίποντο του Μάλη ενώ βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 56-57 , παίρνοντας έτσι τη σημαντική νίκη, που αναμένεται να τους δώσει ώθηση εν όψει της δύσκολης συνέχειας.

Ενδεικτικό της δύσκολης επικράτησης για την Ακράτα, είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους πίσω στο σκορ με 28-32 και το τέλος του τρίτου 10λέπτου, που και πάλι βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» πίσω στο σκορ με 38-44.

Πολυτιμότερος παίκτης για την Ακράτα είναι σίγουρα ο Μάλλης, ο οποίος εκτός από το νικητήριο τρίποντο που πέτυχε, είχε συνολικά 15 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ της Ακράτας.

Δεκάλεπτα: 18-15, 28-32, 38-44, 59-57

Ακράτα (Βαρβιτσιώτης- Ζίζηλας): Σαρίκας 8 (2), Λάππας 9 (1), Ολύμπιος, Κατωπόδης 2, Μανταλβάνος Γ. 6, Μπιτσάκος 2, Οικονομόπουλος 3 (1), Μαλλής 15 (5), Βεσκούκης 9 (2), Λάφης 4, Μανταλβάνος Κ. 1.

Αχαγιά ’82 (Δεράος): Μοσχοβάκης 12 (2), Σταμόπουλος 15, Νικολάου 4, Χαμηλός 6 (2), Τσινόπουλος 6, Λυκούδης, Λαμπρόπουλος 1, Δαβάνης 11, Τσεκλένης 2, Ταρνάρης, Σέρμπος.