Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που «μεταφράζεται» σε μισή… παραμονή πανηγύρισε ο Κεραυνός Αιγίου, ο οποίος επικράτησε του ΚΑΟ Μελισσίων με 78-81 για το εξ’ αναβολής παιχνίδι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθήματος.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στο παρκέ από την αρχή με καθαρό μυαλό και με νοοτροπία νικητή, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-20. Οι γηπεδούχοι, όπως ήταν αναμενόμενο, προσπάθησαν να αλλάξουν τον ρυθμό του ματς, αλλά ο Κεραυνός βρίσκοντας λύσεις επιθετικά, κατάφερε να πάει προηγούμενος στο σκορ με 39-44.

Στην επανάληψη, οι Αιγιώτες μπήκαν εξίσου δυνατά στον αγώνα με απόρροια να ανοίξουν την… ψαλίδα του σκορ στους οχτώ πόντους (59-67), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι, στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, πίεσαν και προσπάθησαν να πάρουν το «ροζ» φύλλο αγώνα, αλλά ο Κεραυνός κατάφερε με περίσσια ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά να πανηγυρίσει το μεγάλο «διπλό», που όπως είπαμε είναι ένα πολύ σημαντικό… βήμα παραμονής στην κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 12-20, 39-44, 59-67, 78-81.

ΚΑΟ Μελλίσιων (Σταϊκόπουλος): Κύρος 2, Τζωρτζόπουλος 2, Σπυριδάκης, Βούλγαρης 5(1), Βαρθακοκοίλης 14(2), Τζέμης 6, Κοντός 14(2), Κυπαρίσης 5, Ζήρος 2, Καλογερόπουλος 15(3), Παλάντζας 6(2), Καραχάλιος 7.

Κεραυνός Αιγίου(Γκοργκόλης): Αναστασόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος, Φωτίου 6, Γκόβας 29(3), Μαναβόπουλος 16, Καραγιάννης 4, Γκιζόγιαννης 23(1), Σταθακόπουλος, Λαδικός.