Ο Κεραυνός Αγίου, που έπαιζε με την… πλάτη στον τοίχο σήμερα απέναντι στον Έσπερο Πατρών, επικράτησε σε ένα ακόμα ματς… θρίλερ στη παράταση με 78-71. Οι Αιγιώτες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ, επηρεασμένοι από το άγχος για τη κατάκτηση της νίκης, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να το εκμεταλλευτούν  και να τελειώσουν  το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με 16-26. Ωστόσο, οι «κυαοκίτρινοι» συνήλθαν και με τη βοήθεια του κόσμου τους κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο ισόπαλοι(36-36) με τους Πατρινούς.

Το τρίτο 10λεπτο συνέχισε να είναι ένα πραγματικό ντέρμπι , με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά, ο Κεραυνός ήταν αυτός που τελείωσε προηγούμενος στο σκορ με έναν πόντο(52-51). Το ίδιο σκηνικό διαδραματίστηκε και στο τέταρτο και τελευταίο 10λεπτο, με το παιχνίδι να πηγαίνει στη λήξη του, όντας πραγματικό ντέρμπι. Ωστόσο, δεν έμελλε ο νικητής να αναδειχθεί από τη κανονική διάρκεια, αφού οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς ισόπαλες με 68-68.

Εν τέλει, οι… διαφορές των δύο ομάδων λύθηκαν στη παράταση, εκεί όπου ο Κεραυνός με… όπλο την έδρα του, την ευστοχία του, και την ψυχραιμία του στα κρίσιμα σημεία του ματς, κατάφερε να κατακτήσει το… ροζ φύλλο αγώνα, παίρνοντας … βαθιά βαθμολογική «ανάσα».

Δεκάλεπτα: 16-26, 36-36, 52-51, 68-68 κ.δ , 78-71 παράταση.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Οικονομάκης): Στογιάνοβιτς 5 (1), Δούρος 4(1), Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Φωτίου 25 (4), Σκλάβος 12, Αγγελόπουλος 9 (1), Σκόνδρας 14 (2), Καραγιάννης 4, Ζυγάς, Σούλης, Κουκουλομάτης.