Η πέμπτη φετινή νίκη και δεύτερη συνεχόμενη, ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο για τον Κεραυνό Αιγίου που συνέτριψε με 90-63 την Ερμιόνη στο κλειστό γυμναστήριο Αιγίου. Με επίθεση που πέταγε “φωτιές” και άμυνα για σεμινάριο, η ομάδα του Αιγίου μετέτρεψε το παιχνίδι σε “παράσταση για ένα ρόλο” από το ξεκίνημα και χειροκροτήθηκε θερμά από τον κόσμο. Στην “πρώτη” του Γιάννη Κοτσώνη στον πάγκο, ο Κεραυνός ξεκίνησε με ένα σερί 10-0 ρίχνοντας μεγάλο βάρος στην άμυνα και είναι χαρακτηριστικό, ότι η Ερμιόνη σκόραρε όλους κι όλους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Το σκορ στο 10΄ ήταν 25-11 με τους Φωτίου, Χριστοδουλόπουλο “καυτούς” από την περιφέρεια να βάζουν τους 16 από τους 25 πόντους της ομάδας (10 και 6 αντίστοιχα). Στο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στο +22 με πρωταγωνιστή στη δεύτερη περίοδο (και) τον Αγγελόπουλο και στο 33΄ εκτοξεύθηκε στο +30 (79-49). Εξαιρετικοί ήταν και οι Σκόνδρας, Καραγιάννης χωρίς να υστερήσει κανένας. Στη συνέχεια ο Κεραυνός έχει μπροστά του έναν “γολγοθά” μέχρι τη λήξη του πρώτου γύρου, καθώς καλείται μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών να δώσει δύο πολύ δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 51-29, 70-46, 90-63

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ (Κοτσώνης – Αρβανίτης): Στογιάνοβιτς 7 (1), Κόλλιας 3 (1), Χριστοδουλόπουλος 11 (3), Κάντας 1, Φωτίου 24 (4), Κουκουλομάτης 1, Σούλης 2, Σκλάβος 1, Αγγελόπουλος 19 (3), Καραγιάννης 8, Σκόνδρας 10, Δούρος 3 (1).

ΕΡΜΙΟΝΗ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου Παν. 2, Αγγελής 6 (2), Θωμάς 2, Μαναριωτής, Γκολέμης 10 (2), Βανδώρος 11 (1), Κορίζης 8, Ευστρατίου 10 , Τζουμάκας 1, Αμπάλοβ, Πουλής 3, Διαμαντόπουλος 10 (1).