Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε τις φετιν΄ς της υποχρεώσεις η Ακράτα, η οποία επικράτησε στην έδρα της του Πορφύρα με 82-66. Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν πολύ καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασαν στην κατάκτηση του «ροζ» φύλλου αγώνα. Από το πρώτο 10λεπτ κιόλας , οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δέκα πόντων (30-20), αλλά η καθοριστική περίοδος ήταν η δεύτερη, εκεί όπου η Ακράτα τελείωσε προηγούμενη στο σκορ με +15(50-35). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να μην απειληθούν από την ομάδα του Πορφύρα και να πάρουν τη νίκη.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» ανανέωσαν το… ραντεβού με τους φιλάθλους τους, οι οποίοι τους έδωσαν το πιο ζεστό τους χειροκρότημα για την πολύ καλή τους φετινή παρουσία, για του χρόνου στα… σαλόνια της Γ΄Εθνικής.

Δεκάλεπτα: 30-20, 50-35, 67-53, 82-66.

ΑΚΡΑΤΑ (Ζωντός): Γιoβάς 4(1), Λάππας 10, Ζέρβας 2, Ολύμπιος 3(1), Κατωπόδης 4, Μανταλβάνος Γ. 20(2), Μαλλής 12(4), Μανταλβάνος Κ. 15, Βεσκούκης 12.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Κωνσταντινίδης): Σίμος, Παλτόγλου 7, Στεφανής 7(1), Παπαφωτίου 3(1), Βούλγαρης 17, Κωνσταντίνου 2, Ιορδάνου 3, Καλαμαράς 7(1), Μπαρμπαρής 11, Οικονόμου 6, Ντόκος 3.