Ο Κεραυνός Αιγίου μπορεί να γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από τον Έσπερο Πατρών αλλά άφησε υποσχέσεις εν όψει της δύσκολης συνέχειας του πρωταθλήματος.

Η πατρινή ομάδα μπήκε δυνατά στο παρκέ και με τον… αέρα του φαβορί προηγήθηκε στο πρώτο 10ο λεπτο με δέκα πόντους διαφορά(24-14). Ωστόσο, στο δεύτερο 10λεπτο , οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση  τους(κερδίζοντας το 10λεπτο με 20-23) και έβαλαν δύσκολα στον Έσπερο. Παρόλο όμως την ανοδική παρουσία του Κεραυνού στο 2ο δεκαλεπτο , το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 44-37.

Στη επανάληψη, παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τους γηπεδούχους ωστόσο, με όπλο την άμυνα τους, να τελειώνουν το τρίτο 10λεπτο μπροστά στο σκορ με 57-50. Στο τελευταίο 10λεπτο, οι Αιγιώτες τα… έδωσαν όλα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα, σε ένα ματς ντέρμπι που οι ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, αλλά τελικά δεν τα κατάφεραν γνωρίζοντας την ήττα με 74-70.

Παρ’ όλο την ήττα όμως, ο Κεραυνός Αιγίου έδειξε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία και πως μπορεί να δει στα… μάτια οποιαδήποτε ομάδα, εντός και εκτός έδρας.

Το μόνο σίγουρο είναι πως αν η ομάδα του Αιγίου συνεχίσει έτσι, θα έρθουν γρήγορα και οι νίκες, που θα του διώξουν μακριά το άγχος.

Να θυμίσουμε πως η νικήτρια ομάδα του Έσπερου Πατρών είναι από τις υποψήφιες για άνοδο στην Β΄Εθνική.

Πρώτος σκόρερ για τον Κεραυνό αναδείχθηκε ο Φωτίου με 30 πόντους και τρία τρίποντα.

Δεκάλεπτα: 24-14, 44-37, 57-50, 74-70.
ΕΣΠΕΡΟΣ ΑΟΠΑ:  Φραντζής 13 (2), Λαμπρόπουλος 7 (1), Ροκανάς 4, Θανόπουλος 9 (3), Παπαγεωργίου, Τρυφωνόπουλος, Λαμπρόπουλος 7 (1), Αγγελόπουλος 13, Οικονομόπουλος 15, Παπανικολόπουλος 6 (1).
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΙΓΙΟΥ:  Στογιάνοβιτς 7 (1), Χριστοδουλόπουλος 7 (1), Κάντας 3 (1), Φωτίου 20 (3), Ζυγάς, Σούλης, Σκλάβος 14 (2), Αγγελόπουλος 12 (2), Καραγιάννης 2, Σκόνδρας 5.