Σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι του Φοίνικα Ζήριας κράταγαν την νίκη για 84’ λεπτά, ο Πανιώνιος κατάφερε με ολική ανατροπή να το φέρει «τούμπα» και να πάρει τους πρώτους τρείς βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι και μόλις στο 2’ λεπτό με καλό σουτ του Ανδρεόπουλου από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, άνοιξαν το σκορ για το 1-0.

Στο 20’ λεπτό ο Ανδρεόπουλος λίγο έλλειψε να σημειώσει ένα υπέροχο τέρμα με ανάποδο ψαλιδάκι, με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Από εκεί και έπειτα το σκηνικό άλλαξε και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 35’ λεπτό ο Παπαγεωργακόπουλος κατάφερε με πλασέ μέσα από την περιοχή να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και στην επανάληψη η ομάδα του Φώτη Φοή κατάφερε με κεφαλιά του Μπουλούμπαση να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Μάλιστα αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» το παιχνίδι, αλλά αρχικά ο Τσέντζος με σουτ έστειλε την μπάλα να «γλύψει» το δεξί δοκάρι του Κυρίτση και στην συνέχεια ο Κανάγιας σε κενή εστία δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του νεαρού πορτιέρο και να δώσει «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Και επειδή η μπάλα τιμωρεί, ο «άτυπος κανόνας» επιβεβαιώθηκε με τον καλύτερο τρόπο, όταν στο 84’ λεπτό ο Μούγγουλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να ισοφαρίσει σε 2-2.

Τρία λεπτά μετά έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-2 και την ολική ανατροπή, όταν το πλασέ που επιχείρησε βρήκε στο δοκάρι του Βαρελά, κάτι που τελικά κατάφερε να πετύχει ο Κουλούρης στο 90’ λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο αριστερό «γάμα» της εστίας του πορτιέρο του Φοίνικα Ζήριας.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σπαχιού, ο οποίος πήρε έτοιμο γκολ από τον Μούγγουλη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ/ΑΧΙΛΛΕΑΣ (Κ. Λάζαρης): Κυρίτσης, Γιαχαλής (70’ Σπαχιού), Κάππας, Σπηλιωτόπουλος, Σκιαδάς, Κόκας, Μπουχάγιερ (46’ Σαχίνη), Κουλούρης, Μούγκουλης, Ανδρεόπουλος.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ/ΖΗΡΙΑ (Φ. Φοής): Βαρελάς, Χριστοδουλόπουλος, Νγκέλα, Ασημακόπουλος, Γεωργακόπουλος, Μαυρομάτης, Τέρμπος (46’ Μπουλούμπασης), Τριανταφύλλου (67’ λ.τ. Κανάγιας), Τσέντζος, Μαρής, Παπαδημητρακόπουλος (69’ Ψυχογιάννης).