Επιτέλους νίκη αναφώνησαν εκεί στον Απόλλωνα Αιγίου, ο οποίος έσπασε τελικά το ρόδι και μετά από 8 συνεχόμενες ήττες, νίκησε στο γήπεδο της Ροδιάς τον Απόλλωνα Αιγίου με σκορ 2-1.

Χαρές και πανηγύρια λοιπόν στο στρατόπεδο της ομάδος του Γιάννη Παλαιολογόπουλου, που αναμένεται να ολοκληρωθούν αύριο στην αίθουσα «ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ» , εκεί που θα κοπεί η πίττα της ομάδος από το Δερβενάκι Μαμουσιάς.

Οι γηπεδούχοι σε ένα ματς χωρίς επιστροφή για αυτούς αφού η κλεψύδρα είχε αδειάσει σημαντικά, πήραν το φιλί της ζωής μέσα σε ένα τετράλεπτο φωτιά από το 12΄ μέχρι το 16΄, όταν πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους με τον Γιώργο Κολλάρο με εύστοχο κτύπημα πέναλτι (που άνοιξε λογαριασμό τερμάτων με την καινούργια του ομάδα) και τον Παναγιώτη Κάρμα (3ο φετινό).

Μάλιστα στο 24΄είχαν την πολύ μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσουν το ματς αρκετά νωρίς, όμως το σουτ του Γιώργου Κολλάρου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και έτσι μέχρι την λήξη του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι δραματικά για τους δύο αντιπάλους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μη έχοντας πλέον να χάσουν κάτι περισσότερο, πήραν τα ηνία του αγώνα, είχαν περισσότερες τελικές, με αποκορύφωμα το δοκάρι στο 55΄ του Παναγιώτη Μαντά, όμως το γκολ του τελευταίου ήρθε στο 90΄ (2ο φετινό), οπότε τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει πολύ επικίνδυνα για αυτούς και όπως ήταν φυσικό δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Ίσως κάπου εδώ να έβαλε ..και το χεράκι της η θετική παράδοση που έχει η ομάδα του Απόλλωνα Αιγίου, καθώς σε 3 αγώνες με τον σημερινό απαριθμεί ισάριθμες νίκες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΙΓΙΟΥ: Παπαδημητρόπουλος, Τρακαδάς, Κοτσαύτης, Κ. Βλάχος, Μικές, Βερβέρογλου, Θεοτοκάτος, Παπαδιονυσίου (88΄ Σπηλιωτόπουλος), Κολάρος (75΄ Παπαβραμόπουλος), Κάρμας, Μπακατσέλος.