Δεν τα κατάφερε ούτε αυτήν την φορά ο Απόλλωνας Αιγίου να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, αφού γνώρισε την ήττα στο γήπεδο της Ροδιάς από τον πρωτοπόρο Διαγόρα Βραχνεΐκων με σκορ 3-1 και εξακολουθεί να παραμένει κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου που εξ’ ορισμού είχαν πολύ δύσκολο έργο να επιτελέσου , κατόρθωσαν στο 29΄ να πάρουν το προβάδισμα με τον Παναγιώτη Κάρμα (4ο φετινό), Όμως δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου, αφού ο Διαγόρας έφθασε στην ολική ανατροπή στο 39΄ με τον Νίκο Αποσκίτη και στο 45΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι (14ο φετινό), που μάλιστα σκόραρε στο ντεμπούτο με την καινούργια του ομάδα.

Στην επανάληψη και παρά την ψυχρολουσία από πλευράς Απόλλωνα, θα μπορούσε στο 51΄ να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αφού ο Γιώργος Κολάρος αν και σπεσιαλίστας από τα 11 βήματα, αστόχησε από την άσπρη βούλα (δοκάρι).

Έτσι χάθηκε μία τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν και να αλλάξουν άρδην τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι που το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρον οι φιλοξενούμενοι του Θόδωρου Πατρώνη και στο 84΄ έφθασαν σε ένα τρίτο γκολ εκ νέου με τον Νίκο Αποσκίτη, που πέτυχε ζευγάρι τερμάτων για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 8 στο πρωτάθλημα.

Έτσι ο Διαγόρας Βραχνεΐκων έμεινε για 12ο παιχνίδι αήττητος (10 νίκες, 2 ισοπαλίες), ενώ ο Απόλλωνας Αιγίου στα τελευταία 11 παιχνίδια του έχει 1 νίκη και 10 ήττες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΙΓΙΟΥ: Παπαδημητρόπουλος, Τρακαδάς (77΄ Σέζαρ), Μπακατσέλος, Κ. Βλάχος, Μικές, Μυλωνάς (68΄Τζόβολος), Κοτσαύτης (53΄ Βερβέρογλου), Παπαβραμόπουλος, Κολάρος, Κάρμας, Παπαδιονυσίου.