Με κορυφαίο παίκτης της τον τερματοφύλακα Νίκο Κοντογεώργο που έπιανα στην κυριολεξία τα άπιαστα, η Θύελλα Αιγίου έμεινε όρθια στα Ζαρουχλέϊκα, αφού απέσπασε λευκή ισοπαλία (0-0) από τον Ατρόμητο Πατρών, που δίκαια θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί για άνοδο στην Γ΄ Εθνική Κατηγορία.

Όμως η νεανική ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου στάθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για τους γηπεδούχους, σπάζοντας μάλιστα μία αρνητική παράδοση, καθώς η Αιγιώτικη ομάδα δεν είχε αποσπάσει ποτέ θετικό αποτέλεσμα στα Ζαρουχλέϊκα, ενώ μετρούσε 3 ήττες στα τελευταία ισάριθμα παιχνίδια της με αντίπαλο την ομάδα του Νίκου Λέσση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολλοί φουριόζοι στον αγώνα, όμως την φόρα τους την έκοψε μόλις στο 5΄ο διαιτητής κ. Χρήστος Σπηλιωτόπουλος που καταλόγισε επιθετικό φάουλ του Δημήτρη Μανθόπουλου στον Νίκο Κοντογεώργο. Μία απόφαση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι γηπεδούχοι, χωρίς όμως να αλλάξει η απόφαση του διαιτητή.

Η Θύελλα και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ισορροπούσε σταδιακά τον αγώνα και στο 41΄είχε την δική της μεγάλη ευκαιρία με τον Κώστα Αρβανίτη να σημαδεύει το αντίπαλο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος όπως άλλωστε αναμενόταν ανέβασε ρυθμούς και ταχύτητες, όμως ο γκολκήπερ της Θύελλας σήμερα ήταν στην κυριολεξία ανίκητος, πραγματικός φύλακας άγγελος, αφού συν τοις άλλοις απέκρουσε και πέναλτι του Ανδρέα Μούτσα στο 67΄, ένα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Αλέξανδρο Σακελλαρόπουλο.

Μάλιστα στο 72΄ ο Γιάννης Καραμήτσος έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, που ενδεχομένως να αποδεικνυόταν και νικητήριο, αφού η πολύ καλή αλληλοκάλυξη των παικτών του Κυριάκου Αθανασίου, συν τον όποιο δικαιολογημένο εκνευρισμό των γηπεδούχων, δεν ήθελε και πολύ να κάτσει η μπίλια στην Αιγιώτικη ομάδα.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Κοντογεώργος, Ι. Παξιμάδης, Λαλαής (78΄ Νταλάκος), Σακελλαρόπουλος, Αντ. Παξιμάδης, Γιαννόπουλος (71΄ Σταματόπουλος), Καραμήτσος, Μάζης (60΄ Δημόπουλος), Σωτηρόπουλος, Αρβανίτης, Διαμαντόπουλος