Παρά την πολύ καλή εμφάνιση την οποία πραγματοποίησε στα Σαγέϊκα ο Απόλλωνας Αιγίου, εν τούτοις δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με σκορ 2-0 από τον τοπικό Εθνικό και εξακολουθεί πάντα να βρίσκεται κάτω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Παλαιολογόπουλου σε ένα έργο με την ίδια σχεδόν σκηνοθεσία που έχουμε δει πολλές φορές φέτος, αν και βρίσκεται πολύ κοντά στο να αποσπάσει κάποιο θετικό αποτέλεσμα, στο τέλος κάτι γίνεται και δεν μπορεί να αποσπάσει βαθμό μακριά από την Ροδιά ούτε με αίτηση.. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι είναι η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που έχει 8 ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια εκτός έδρας.

Σήμερα λοιπόν στα Σαγέϊκα είχε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που έπαιξε εξαιρετικά την κόντρα επίθεση, όμως σπατάλησε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες στο 26΄ με τον Γιώργο Κολάρο και στο 34΄ με τον Μάκη Θεοτοκάτο, που οι αμυντικοί απομάκρυναν λίγο πριν η μπάλα περάσει τη νοητή γραμμή.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Νίκου Σαλαμαλίκη είχαν ένα εκρηκτικό δίλεπτο στο 66΄ και στο 68΄ όπου πέτυχαν και τα δύο τέρματά τους με τον Θανάση Φραγκούλια (1ο φετινό) και Νίκο Σωτηρόπουλο (9ο φετινό) και ενώ η ομάδα από το Δερβενάκι Μαμουσιάς αγωνιζόταν με 10 παίκτες, αφού ο Χρήστος Μικές είχε ματώσει στο φρύδι και ήταν εκτός αγωνιστικού χώρου.

Έτσι η ομάδα των Σαγεΐκων όχι μόνο επέστρεψε στις νίκες έπειτα από 9 σερί αρνητικά αποτελέσματα (3 ισοπαλίες, 6 ήττες), αλλά πλέον έχει και το goal average, καθώς κάλυψε και την διαφορά της ήττας της (2-3) στον Α΄ γύρο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΙΓΙΟΥ: Παπαδημητρόπουλος, Τρακαδάς, Μπακατσέλος,      Κ. Βλάχος, Μικές (69΄ Κοτσαύτης), Βερβέρογλου, Παπαδιονυσίου (77΄ Τζόβολος), Παπαβραμόπουλος, Κολάρος, Κάρμας (88΄ Σέζαρ), Θεοτοκάτος