Συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία η Θύελλα Αιγίου επικράτησε στο γήπεδο της Αβύθου με το ευρύ σκορ 4-1του Απόλλων Εγλυκάδος και πλέον βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Ατρόμητο Πατρών.

Οι γηπεδούχοι του Κυριάκου Αθανασίου με κεκτημένη ταχύτητα από τα σερί θετικά τους αποτελέσματα, αφού είναι αήττητοι στα 11 τελευταία τους παιχνίδια (6 νίκες, 5 ισοπαλίες), είχαν ένα εξαιρετικό πρώτο εικοσιπεντάλεπτο χρονικό διάστημα στο οποίο πέτυχαν δύο τέρματα στο 7΄ και στο 24΄ με τον Γιάννη Καραμήτσο (8ο φετινό), βάζοντας έτσι τις υγιείς βάσεις για μία ακόμη εντός έδρας νίκη (5η).

Στην επανάληψη συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στο 53΄ ο Δημήτρης Μάζης να χριστεί και αυτός σκόρερ (8ο φετινό), κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Στο 74΄ οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Σγούρα  απλά μείωσαν το σκορ με τον Γιώργο Καφετζή (2ο φετινό), για να έλθει το κερασάκι στην τούρτα στο 87΄με τον Παναγιώτη Νταλάκο, που άνοιξε και αυτός λογαριασμό τερμάτων για την φετινή περίοδο.

Όσον αφορά τώρα την προϊστορία των δύο ομάδων σε 6 αγώνες, δεν υπάρχει ισοπαλία ούτε για δείγμα, αφού αμφότερες έχουν από 3 νίκες.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Πράσινος, Δημόπουλος,, Αντ. Παξιμάδης, Ι. Παξιμάδης, Σωτηρόπουλος, Γιαννόπουλος, Αλ.  Λαλαής (67΄ Νταλάκος), Αρβανίτης (73΄ Μακρυγιαννάκης), Διαμαντόπουλος, Μάζης (81΄Λ. Λαλαής), Kαραμήτσος.