Την πιο μεγάλη νίκη της μέχρι την επόμενη πέτυχε η Θύελλα Αιγίου η οποία κέρδισε στο γήπεδο της Αβύθου τον Διαγόρα Βραχνεΐκων με σκορ 2-1, δίνοντας έτσι καινούργιο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου πέτυχε έναν μικρό άθλο, αν αναλογιστεί κανείς ότι ο αντίπαλος της ήταν αήττητος εδώ και 13 αγωνιστικές (11 νίκες, 2 ισοπαλίες), έχει την κορυφαία επίθεση αλλά και την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, ενώ η Θύελλα τον κέρδισε για πρώτη φορά στην ιστορία της (2 ισοπαλίες, 3 ήττες).

Οι γηπεδούχοι η αλήθεια είναι ότι γυάλιζε το μάτι τους για τα καλά από την αρχή κιόλας του παιχνιδιού και στο 21΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Αλέξανδρο Λαλαή, που άνοιξε και αυτός λογαριασμό τερμάτων στη φετινή περίοδο. Το προβάδισμα αυτό κατάφεραν να το διατηρήσουν μέχρι την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, αφού ο Διαγόρας εκτός μίας φάσης με το δοκάρι του Μιχαηλίδη δεν απείλησε άμεσα.

Όμως με την έναρξη της επανάληψης στο 47΄ οι φιλοξενούμενοι του Θόδωρου Πατρώνη (που όπως αποδείχτηκε εκ των υστέρων δεν του έκαναν και το καλύτερο δώρο οι παίκτες του ελέω της ονομαστικής του εορτής), έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με το 15ο φετινό γκολ του Δημήτρη Ανδρφεόπουλου.

Και ενώ όλοι περίμεναν το παιχνίδι να πάρει άλλη τροπή, οι παίκτες της Θύελλας Αιγίου τους διέψευσαν άπαντες, με το δυναμικό και αντρίκιο παιχνίδι τους και στο 70΄ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με τον Τάσο Σωτηρόπουλο (2ο φετινό). Και μάλιστα με πολύ σωστή διαχείριση και χωρίς καν να απειληθούν στο ελάχιστο, έφεραν εις πέρας μία πολύ επικίνδυνη αποστολή, καθώς εκτός από τους ίδιους κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα έφθαναν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Πράσινος, Kαραμήτσος, Ι. Παξιμάδης, Αντ. Παξιμάδης, Σακελλαρόπουλος, Γιαννόπουλος, Αλ. Λαλαής, Σωτηρόπουλος, Νταλάκος (73΄ Διαμαντόπουλος), Μάζης (86΄ Δαυλάς), Αρβανίτης (89΄ Σπηλιωτόπουλος).