Πραγματοποιώντας άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, η Θύελλα Αιγίου επικράτησε στο γήπεδο της Αβύθου του Εθνικού Σαγεΐκων με σκορ 3-1.

Με κεκτημένη ταχύτητα από το σπουδαίο διπλό επί του Απόλλωνα Εγλυκάδος, η νεανική ομάδα του Κυριάκου Αθανασίου προσέθεσε άλλους τρείς βαθμούς στο ήδη πλούσιο ενεργητικό τους, παρέμεινε αήττητη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και πλέον σκαρφάλωσε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκάτοικο τον Πήγασο Μπεγουλακίου.

Η Αιγιώτικη ομάδα που αν μη τι άλλο στο σημερινό παιχνίδι έδειξε να διαθέτει και τεράστια ψυχικά αποθέματα, συν το γεγονός ότι έχει αρκετά υψηλό τον δείκτη της φυσικής κατάστασης. Και αυτό γιατί σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ από το 34΄ με γκολ του κορυφαίου σκόρερ της κατηγορίας Νίκου Σωτηρόπουλου, που σκόραρε για 3ο συνεχόμενο παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 4 στο πρωτάθλημα.

Και η αντεπίθεση διαρκείας ξεκινάει από την έναρξη κιόλας της επανάληψης, όταν στο 48΄ ο Δημήτρης Μάζης καταρχήν φέρνει το παιχνίδι στα ίσα, ανοίγοντας λογαριασμό τερμάτων στη φετινή περίοδο, στο 64΄ ο ίδιος παίκτης δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 66΄ ο Γιάννης Καραμήτσος που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι φθάνοντας συνολικά τα 3, οριστικοποιεί την ολική ανατροπή της ομάδος του.

Αξίζει δε να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Θύελλας σε βάρος του Εθνικού Σαγείκων, αφού στις προηγούμενες 4 αναμετρήσεις είχε 2 ισοπαλίες και 2 ήττες.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Κοντογεώργος, Ι. Παξιμάδης, Λαλαής (54΄ Δημόπουλος), Αντ. Παξιμάδης, Σακελλαρόπουλος (69΄ Νταλάκος), Γιαννόπουλος, Καραμήτσος, Σωτηρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μάζης, Αρβανίτης.