Στο ποδόσφαιρο δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος και ο άγραφος αυτός νόμος του ποδοσφαίρου επαληθεύτηκε σήμερα κατά γράμμα στο γήπεδο της Αβύθου, εκεί όπου η Θύελλα Αιγίου παραχώρησε ισοπαλία στον Πήγασο Μπεγουλακίου με σκορ 1-1.

Οι γηπεδούχοι του Κυριάκου Αθανασίου σε ένα από τα κορυφαία φετινά τους παιχνίδια κέρδισαν δυστυχώς για αυτούς τις εντυπώσεις και όχι την ουσία, που στο ποδόσφαιρο δεν είναι άλλη από το σκοράρισμα.

Η Αιγιώτικη ομάδα που αναλώθηκε σε ένα ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών κατόρθωσε με τα πολλά να ανοίξει το σκορ στο 31΄ με τον κορυφαίο σκόρερ της Δημήτρη Μάζη (15ο φετινό).

Όμως στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους δόθηκε η ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, όταν κέρδισαν πέναλτι και ταυτόχρονα αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής στη φάση αυτή του Γιάννη Παξιμάδη. Ο Γιάννης Γασπαρινάτος που ανέλαβε την εσχάτη των ποινών νικήθηκε από τον γκολκήπερ της Θύελλας Βαγγέλη Ασημακόπουλο, που διατήρησε το μηδέν παθητικό στην εστία του.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνεχίζον να σπαταλούν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάζονται την μία πίσω από την άλλη, με κυριότερη αυτή στο 48΄του Αλέξανδρου Σακελλαρόπουλου που αστοχεί προ κενής εστίας και στο 68΄ ήρθε η ψυχρολουσία από τον Νίκο Αρφαρά (6ο φετινό), που σκόραρε μάλιστα για 2ο διαδοχικό παιχνίδι.

Η Θύελλα συνεχίζει να πιέζει έστω και με 10 παίκτες, ενώ στο 83΄ ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Κώστας Σαμαρτζής αποβάλλει και τον Θανάση Φραγκουλάκη των φιλοξενούμενων, όμως το αποτέλεσμα παραμένει το ίδιο μέχρι το φινάλε.

Έτσι χάθηκε μία σημαντική ευκαιρία για την Αιγιώτικη ομάδα να διευρύνει ακόμη περισσότερο την θετική παράδοση που έχει απέναντι στον Πήγασο, καθώς σε 6 αγώνες έχει πλέον 5 νίκες και 1 ισοπαλία.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Ασημακόπουλος, Δημόπουλος, Λαλαής, Ι. Παξιμάδης, Σακελλαρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σπηλιωτόπουλος (52΄ Νταλάκος), Σωτηρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μάζης (67΄ Αντ. Παξιμάδης), Καραμήτσος.