Το εξπρές της Θύελλας Αιγίου δεν φαίνεται να κάνει στάση σε κανέναν από τους επτά τελευταίους σταθμούς της, αφού παραμένει αήττητη στα 7 τελευταία παιχνίδια της (5 νίκες, οι 4 σερί – 2 ισοπαλίες), ενώ σήμερα ξεπέρασε στο Σαραβάλι στο #Κ. Ζάρρας# και το ανυπέρβλητο εμπόδιο του Πήγασου Μπεγουλακίου με σκορ 3-2.

Και για να καταλάβει κανείς την ψυχολογία της ομάδος του Κυριάκου Αθανασίου, στα περισσότερα παιχνίδια της είτε στην Άβυθο, είτε εκτός έδρας τα έχει κερδίσει με ολική ανατροπή. Κάτι βέβαια πολύ σπάνιο για ερασιτεχνικά δεδομένα, όμως όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός μας, σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.

Οι γηπεδούχοι του Κώστα Τσιπιανίτη ήσαν αυτοί που άνοιξαν πρώτοι το σκορ στο 17΄ με τον Βασίλη Ραμμόπουλο (3ο φετινό), όμως πέντε λεπτά αργότερα στο 22΄ ο Νίκος Διαμαντόπουλος (5ο φετινό) που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, οδήγησε τις δύο ομάδες ισόπαλες με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Θύελλα ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της μέσα σε ένα δίλεπτο φωτιά, όταν στο 49΄ ο Αλέξανδρος Σακελλαρόπουλος (1ο φετινό) και στο 51΄ ο Γιάννης Καραμήτσος (6ο φετινό), πέτυχαν δύο τέρματα με φυσική συνέπεια η πλάστιγγα να γείρει προς την πλευρά της Αιγιώτικης ομάδος. Το γκολ του Κώστα Ούτσικα (2ο φετινό) και το δεύτερο σε βάρος ομάδος από την Αιγιάλεια (Απόλλων) που μάλιστα ήταν και νικητήριο στο 93΄ δεν μπόρεσε να αλλάξει τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι φιλοξενούμενοι με σωστή διαχείριση και έξυπνη τακτική, διασφάλισαν τα κεκτημένα τους.

Ίσως κάπου εδώ να έβαλε το χεράκι της και η ευνοϊκή παράδοση που έχει η Θύελλα Αιγίου, η οποία κοντεύει να στοιχειώσει τους αντιπάλους της, αφού σε 5 αγώνες έχει ισάριθμες νίκες.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Πράσινος, Δημόπουλος, Λαλαής (83΄ Αντ. Παξιμάδης), Ι. Παξιμάδης, Σακελλαρόπουλος, Γιαννόπουλος, Γκοτσόπουλος (73΄ Αρβανίτης), Σωτηρόπουλος, Διαμαντόπουλος, Μάζης (62΄ Νταλάκος), Kαραμήτσος.