Σε ένα ματς πραγματική διαφήμιση του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου, Πανιώνιος/Αχιλλέας και Θύελλα Αιγίου αναδείχτηκαν ισόπαλοι στο γήπεδο του Ρίου με το εγγλέζικο σκορ 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι του Κυριάκου Αθανασίου ήσαν αυτοί που έχασαν μέσα από τα χέρια τους την πολύ μεγάλη ευκαιρία να γυρίσουν με το τρίποντο στις αποσκευές τους, αφού ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του αγώνα, ενώ νωρίτερα είχαν φθάσει στην ολική ανατροπή.

Στο πρώτο μέρος η Θύελλα ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα, αφού βασικό ρόλο σε αυτό έπαιξε και το γεγονός ότι προηγήθηκε αρκετά νωρίς μόλις στο 8΄ με τον Δημήτρη Μάζη. Στην συνέχεια όπως ήταν φυσικό πήρε τα ηνία του αγώνα, όμως δεν κατάφερε και να τον κλειδώσει, αφού απώλεσε δύο – τρείς κλασικές ευκαιρίες, που εκ των υστέρων αποδείχτηκαν καθοριστικές, για ότι συνέβη στην επανάληψη.

Όντως στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι του Φώτη Φοή αναθάρρησαν και μέσα σε ένα πεντάλεπτο έφεραν τα πάνω – κάτω πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο 67΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Γιώργου Ανδρικόπουλου (9ο φετινό γκολ) και στο 72΄ με τον Άντι Σαχίνη.

Και από εδώ αρχίζει η αντεπίθεση διαρκείας για την Αιγιώτικη ομάδα, η οποία στο 81΄ φέρνει πρώτα το παιχνίδι στα ίσα με τον Νίκο Διαμαντόπουλο (8ο φετινό), προερχόμενος μάλιστα από τον πάγκο και στο 86΄ φθάνει στην ολική ανατροπή με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Μάζη (13ο φετινό), που σκόραρε για 2ο διαδοχικό παιχνίδι.

Όμως ο Πανιώνιος δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη και στο 93΄ ο Άντι Σαχίνι διαμορφώνει το τελικό σκορ, την στιγμή μάλιστα που σε όλο το πρωτάθλημα είχε πετύχει μόλις ένα γκολ και σήμερα πέτυχε δύο μαζεμένα.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Ασημακόπουλος, Δημόπουλος, Καραμήτσος,Σακελλαρόπουλος, Μακρυγιαννάκης, Γιαννόπουλος, Σπηλιωτόπουλος, Δαυλάς (75΄ Λ. Λαλαής), Λιάτος (77΄ Διαμαντόπουλος), Σωτηρόπουλος, Μάζης.