Με το αγαπημένο της σκορ 3-1 η Θύελλα Αιγίου ξεπέρασε και τον εντός έδρας σκόπελο της Νίκης Προαστίου, παίρνοντας ταυτόχρονα μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Οι γηπεδούχοι του Κυριάκου Αθανασίου που προέρχονταν από ένα αρνητικό σερί 3 ηττών, γνώριζαν πολύ καλά ότι στο σημερινό ματς στο γήπεδο της Αβύθου η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για αυτούς. Έτσι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και ευτύχησαν μόλις στο 6΄ να πάρουν το προβάδισμα με τον κορυφαίο σκόρερ τους Γιάννη Καραμήτσο (4ο φετινό). Και παρά τις προσπάθειες και των δύο ομάδων δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Αιγιώτικη ομάδα και πάλι σχετικά νωρίς στο 58΄ αυτή την φορά βρήκε τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με δράστη τον Νίκο Διαμαντόπουλο που σκόραρε για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, δίνοντας έτσι ένα σοβαρό προβάδισμα στην ομάδα του. Και στο 66΄ σφραγίστηκε οριστικά και αμετάκλητα η 3η φετινή νίκη της Θύελλας, με σκόρερ τον Δημήτρη Μάζη (3ο φετινό).

Οι φιλοξενούμενοι του Χρήστου Τσίκα που σημειωτέον εκτός έδρας παραμένουν χωρίς την παραμικρή βαθμολογική συγκομιδή, απλά μείωσαν στο 76΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, που σκόραρε για 3ο συνεχόμενοι παιχνίδι, φθάνοντας συνολικά τα 6 στο πρωτάθλημα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 3 νίκες της Αιγιώτικης ομάδος είναι όλες με το ίδιο σκορ (3-1), ενώ στην μικρή προϊστορία ανάμεσα στις δύο ομάδες, η Θύελλα Αιγίου σε 3 αγώνες έχει 2 νίκες και 1 ισοπαλία.

ΘΥΕΛΛΑ ΑΙΓΙΟΥ: Κοντογεώργος, Δημόπουλος, Λαλαής, Ι. Παξιμάδης, Σακελλαρόπουλος, Γιαννόπουλος, Σωτηρόπουλος, Μάζης (69΄ Γκοτσόπουλος), Διαμαντόπουλος (88΄ Αντ. Παξιμάδης), Kαραμήτσος, Σταματόπουλος (46΄ Αρβανίτης).