Φώτο Αρχείου

Ο αγωνιστικός κατήφορος του Απόλλωνα Αιγίου συνεχίστηκε σήμερα και στον Αλισσό, εκεί όπου ο τοπικός Λέοντας που δεν είχε συλλέξει ούτε πόντο στο πρωτάθλημα, κατάφερε να πάρει τη νίκη από την Αιγιώτικη ομάδα με σκορ 3-2 στο 93΄.

Οι γηπεδούχοι που με τον Λάκη Στρατίκη πλέον στον πάγκο τους φέρεται να έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία, πήραν σοβαρό προβάδισμα δύο τερμάτων στο 29΄ με τον Γιώργο Ξυπολιά  και στο 34΄ με τον Τάσο Αλεξόπουλο (3ο φετινό). Όμως λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Νίκος Παπαβραμόπουλος με το 1ο του φετινό γκολ έδινε το έναυσμα στους συμπαίκτες του για την μεγάλη αντεπίθεση.

Όντως στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Παλαιολογόπουλου άφησε στα αποδυτήρια το κακό αγωνιστικό πρόσωπο που παρουσίασε και από την στιγμή που στο 56΄ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με τον Παναγιώτη Κάρμα (2ο φετινό), έπαιζε τους ουραγούς σαν τη γάτα με το ποντίκι.

Όμως σπατάλησε τόσες πολλές και κραυγαλέες ευκαιρίες, που ίσως δεν τις ξαναβρεί σε ολόκληρο πρωτάθλημα. Στέλιος Καρβούνης και Παναγιώτης Μητρόπουλος δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στο πλεκτό και ο νόμος του ποδοσφαίρου ήταν αμείλικτος για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 93΄ ο διαιτητής κ. Παναγιώτης Τσιρογιάννης σφύριξε πέναλτι σε χέρι του πεσμένου στο έδαφος Κώστα Καραγιαννάκη και ο Γιώργος Ξυπολιάς δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΙΓΙΟΥ: Παπαδημητρόπουλος, Παπαβραμόπουλος, Τρακαδάς, Βερβέρογλου, Κόρδας, Κοτσαύτης (46΄ Χένρι), Θεοτοκάτος, Κάρμας (87΄ Καραγιαννάκης), Μητρόπουλος, Καρβούνης, Μπακατσέλος (80΄ Σπηλιωτόπουλος).