Συνεχίζοντας την αντεπίθεση διαρκείας που έχει εξαπολύσει εδώ και 11 αγωνιστικές (7 νίκες, 4 ισοπαλίες), η Ακράτα επικράτησε στην καυτή έδρα της και των Καλαβρύτων με σκορ 4-0 και εξακολουθεί να βρίσκεται στο -2 από την προνομιούχο δυάδα.

Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σπανού που η νίκη ήταν εκ των ουκ άνευ για αυτούς και το μόνο που τους απασχολούσε ήταν με ποιόν τρόπο θα την κατακτούσαν. Έτσι με τις σκέψεις να τους τυραννούν σαν τις Ερινύες έχασαν ένα ολόκληρο ημίχρονο το πρώτο, χωρίς να έχουν καθόλου καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα να πετάξουν στα σκουπίδια τα πρώτο σαρανταπεντάλεπτο.

Στην επανάληψη όμως ευτύχησαν να πετύχουν δύο τέρματα μέσα σε ένα δίλεπτο στο 51΄με τον Βασίλη Δημόπουλο που σούταρε και πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα κόντραρε στον Ντιούφ (3ο φετινό) και στο 53΄ με τον συνήθη ύποπτο Αλέξανδρο Σιώζο, που σκόραρε για 6ο !!! διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε τα 11 συνολικά στο πρωτάθλημα.

Αυτό ήταν το ξεμπούκωμα που χρειαζόταν για να φέρουν το παιχνίδι στα μέτρα τους, να το ελέγξουν με όποιο τρόπο ήθελαν και να δώσουν διαστάσεις στη νίκη τους στο τελευταίο δεκάλεπτο στο 89΄ και στο 90΄ με δύο τέρματα του Παύλου Αποστόλου, που έφθασε συνολικά τα 8 για φέτος.

Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους του Νίκου Γιαννόπουλου αυτοί παρατάχτηκαν με πάρα πολλές και σημαντικές ελλείψεις, άντεξαν το πρώτο ημίχρονο όπου κατάφεραν να κρατήσουν το μηδέν παθητικό στην άμυνα, όμως αυτά τα δύο μαζεμένα γκολ που δέχτηκαν, αποδείχτηκαν καταλυτικός παράγοντας για ν αποσπάσουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΑΚΡΑΤΑ: Λεπενιώτης, Σ. Παππάς Τσούρας, Νικολακόπουλος, Ζίζηλας, Πρέζας (62΄ Πλιατσικούρας), Χαλούλος (80΄ Θωμάς), Δημόπουλος (71΄ Παράνομος), Σιώζος, Αποστόλου, Έξαρχος.

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ: Λέσης, Μπαχάς, Αλευρίτης, Παπαγεωργίου, Κανελλόπουλος, Παπαδόπουλος, Παπαδάτος (71΄ Παναγιωτόπουλος), Δημόπουλος, Γ. Τσαβαλάς, Γ. Αναγνωστόπουλος, Ντιούφ.