Συνεχίζοντας την ανοδική της πορεία η Ακράτα αξιοποίησε για μία ακόμα φορά τον παράγοντα έδρα και έστω και με αρκετή δόση δυσκολίας, κατάφερε να κερδίσει και τον ουραγό Μέγα Δικέφαλο με σκορ 2-1, σημειώνοντας μία ακόμη ανατροπή στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι του Γιώργου Σπανού που προέρχονταν από την τεράστια εκτός έδρας επιτυχία τους επί της Αναγέννησης Ψαθοπύργου, πίστεψαν ότι με τις φανέλες και μόνο θα μπορούσαν να υποτάξουν τον αντίπαλό τους, που σημειωτέον είναι ουραγός και μάλιστα χωρίς νίκη.

Έτσι μπήκαν ιδιαίτερα χαλαροί στον αγωνιστικό χώρο, για να μην πω ότι κάπου υποτίμησαν την πατρινή ομάδα, με φυσική συνέπεια να χάσουν όλο το πρώτο ημίχρονο χωρίς μία φάση της προκοπής.

Μάλιστα με την έναρξη της επανάληψης στο 49΄ ήρθε και η ψυχρολουσία από τον Πέτρο Διγγελόπουλο (2ο φετινό), να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του Γιάννη Τζωρακοελευθεράκη (που είχε περάσει ένα φεγγάρι σαν παίκτης από την ομάδα της Ανατολικής Αιγιάλειας), που έκανα τα πράγματα ακόμα πιο δύσκολα για αυτή.

Όμως αυτή η ομάδα που έχει τελείως διαφορετικό μέταλλο σε σχέση με πολλές άλλες του ομίλου, έφθασε κατ’ αρχάς στην ισοφάριση στο 62΄ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Αλέξανδρου Σιόζου (4ο φετινό γκολ) που κέρδισε ο ίδιος και στο 72΄ πάλι με πέναλτι που κέρδισε αυτή τη φορά ο Ανδρέας Χαλούλος και ανέλαβε να εκτελέσει ο Παύλος Αποστόλου (6ο φετινό γκολ).

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ακράτα παρέμεινε αήττητη για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι (3 νίκες, 3 ισοπαλίες), ενώ η επόμενη αγωνιστική την βρίσκει πάλι γηπεδούχο, αυτή τη φορά με τον πρωτοπόρο Κ. Δαβουρλή’92.

ΑΚΡΑΤΑ: Λεπενιώτης, Πλιατσικούρας (46΄ Καλύβας), Σ. Παππάς, Νικολακόπουλος, Ζίζηλας, Πρέζας, Χαλούλος (74΄ Τσούρας), Δημόπουλος, Σιόζος, Αποστόλου, Έξαρχος (46΄ Παπαδάκης).