Επιτέλους νίκη για τον Αχιλλέα Καμαρών μετά από 6 αγώνες (1 ισοπαλία, 5 ήττες) και αυτή τη φορά τα χαμόγελα επέστρεψαν στο στρατόπεδο της ομάδος του Ερινεού, μετά το 2-1 στην έδρα τους επί του ουραγού Δρεπάνου.

Οι γηπεδούχοι του Φώτη Φιτσιάλου πήραν μία αγχωτική αλλά συνάμα δίκαιη νίκη, η οποία τελικά επιτεύχτηκε στο 86΄ με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Ανδρέα Λιβαθηνόπουλο, που σκόραρε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι και έφθασε συνολικά τα 11 στο πρωτάθλημα.

Ο Αχιλλέας που λογικό ήταν να έχει το μυαλό του και στο «Ντα Λουζ» προκειμένου να γνωρίζει από πρώτο χέρι και τα συμβάντα της αναμέτρησης του Μεγάλου Δικεφάλου και όταν μαθεύτηκαν τα δυσάρεστα για τους Καμαραίους, το άγχος τους έκανε τη ζωή ακόμη πιο δύσκολη.

Έτσι άφησαν να περάσει άκαρπο ένα ολόκληρο πρώτο ημίχρονο, με τον Τάσο Γκόφα να μην μπορεί να μεταφράσει σε γκολ όσες ευκαιρίες του παρουσιάστηκαν.

Στην επανάληψη όμως στο 59΄ ο Γιώργος Κανελλής με απευθείας εκτέλεση φάουλ έλυσε τον γόρδιο δεσμό που διαφαινόταν μέχρι στιγμής, μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό στάθηκε ο ίδιος παίκτης άτυχος, αφού σημάδεψε το δοκάρι πάλι με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 83΄ήρθε η ψυχρολουσία από τους φιλοξενούμενους του Θύμιου Λιόση, αφού έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τον κορυφαίο σκόρερ τους Παναγιώτη Χαλκίδη (10ο φετινό).

Για να φθάσουμε σε ένα δραματικό φινάλε γκραν γκινιόλ, που είχε όμως αίσιο τέλος για τους γηπεδούχους στο 86΄ που πήραν το φιλί της ζωής και ευελπιστούν πως δύο στροφές πριν το φινάλε θα σώσουν την παρτίδα.

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΚΑΜΑΡΩΝ: Καμίτσας, Μπαρμπούνης, Ντακούλιας, Πέτσι (64΄ Καραμπούλας), Φουρκής, Κουρίνος, Γκόφας (80΄ Αθ. Κανελλής), Γ. Κανελλής, Λιβαθηνόπουλος, Σερβές (46΄ Σουβαλιώτης), Τέρπος.