Σε ένα ματς με μονόπλευρο βαθμολογικό ενδιαφέρον ο Α.Ο. Διακοπτού γνώρισε την συντριβή στο γήπεδο της Ροδιάς από τον Αστέρα Τέμενης με σκορ 5-2 και εξακολουθεί να βρίσκεται στην ζώνη υψηλού κινδύνου.

Οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Μπάλα με απίστευτο επιθετικό κρεσέντο σημείωσαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα πέντε τέρματα και έτσι έφθασαν στην πιο ευρεία νίκη τους, σκαρφαλώνοντας μάλιστα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πριν την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης και πολύ περισσότερο μετά την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου, όπου οι δύο ομάδες ήσαν ισόπαλες με σκορ 1-1, κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί την εξέλιξη του αγώνα στην επανάληψη, με τον Αστέρα Τέμενης πραγματικό πολυβόλο να γαζώνει στην κυριολεξία τον αντίπαλό του.

Οι γηπεδούχοι του Μιχάλη Τρίψα προφανώς να γονατίζουν από το πολύ μεγάλο άγχος το οποίο τους διακατείχε, αφού η νίκη αποτελούσε μονόδρομο για αυτούς, βρήκαν λύση μόνο από τον Παναγιώτη Μάλλιο ο οποίος σκόραρε στο 43΄ και στο 83΄ και έφθασε συνολικά τα 3 στο πρωτάθλημα.

Αντίθετα με τους φιλοξενούμενους που είχαν πλουραλισμό στην επίθεση και βρήκαν δίχτυα στο 19΄ με τον Βασίλη Βλάχο (6ο φετινό) που σκόραρε για 2η συνεχόμενη φορά, στο 47΄ με τον Κώστα Θεοφανόπουλο (5ο φετινό), στο 67΄ αυτογκόλ του Τρύφωνα Λίβα, στο 70΄ με τον Νίκο Βλάχο (5ο φετινό) και στο 77΄ με τον Δημήτρη Καλαμαρά (4ο φετινό) που σκόραρε για 2η συνεχόμενη φορά.

ΔΙΑΚΟΠΤΟ: Μακρής, Χίλα, Ραμπαβίλας, Παναγιωτόπουλος, Λίβας,  Γεωργακόπουλος, Μάλλιος, Μαραγκός (84΄ Κριστιάν), Μαρής, Μάγκος (72΄ Πανένκο), Tριανταφυλλόπουλος (46΄ Γεωργίου).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΕΜΕΝΗΣ: Μαυρούλιας, Δορλής, Παπαχριστόπουλος, Φάκος, Οικονομόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καυγάς (75΄ Μεσσήνης), Ν. Βλάχος, Β. Βλάχος (81΄ Χριστοδουλόπουλος), Δημ. Καλαμαράς, Δαλιάνης (46΄ Θεοφανόπουλος).